Dobre skomunikowanie miast rozwija region

661

Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera działania w regionie Mazowsza na każdej płaszczyźnie. W ostatnim czasie bardzo mocno dofinansowuje transport. W świetle niedawnych dużych inwestycji w Kolejach Mazowieckich oraz ciągłego rozwoju Warszawskich Kolei Dojazdowych można spytać, jaki to będzie miało wpływ na mieszkańców Warszawy i okolic.
Z Wiesławem Raboszukiem, wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, rozmawia Katarzyna Szymaniak



Jak Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera mieszkańców aglomeracji warszawskiej w codziennym życiu?

Jednym z kluczowych elementów gwarantujących rozwój gospodarczy każdego regionu jest dobre skomunikowanie ze sobą miast. Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o. powołano w 2004 roku. Udziałowcami były wtedy – Samorząd Województwa Mazowieckiego (51% udziałów) i PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. (49% udziałów). Od 2008 roku, po odkupieniu udziałów od PKP Przewozy Regionalne, jedynym właścicielem spółki jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Obecnie KM to najnowocześniejszy regionalny przewoźnik kolejowy w kraju i spółka mająca ponad 20% udziału w rynku przewozów pasażerskich. W 2017 roku z usług przewoźnika skorzystało ponad 62 mln osób. W ciągu doby spółka uruchamia około 800 pociągów.

To bardzo dobry wynik…

Tak, Koleje Mazowieckie nie zwalniają tempa. W realizacji historycznego zamówienia na 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych już podpisały pierwsze umowy. Trudno sobie wyobrazić rozwój Warszawy bez przewozów kolejowych. Codziennie z usług Kolei Mazowieckich korzysta młodzież szkolna, studenci czy osoby dojeżdżające do pracy. Transport kolejowy zapewnia komfort podróży, który dzięki środkom unijnym znacznie się poprawił. Obecnie KM są też najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w kraju.
Tak duży kontrakt Kolei Mazowieckich to impuls rozwojowy dla całego województwa, a największy dla stolicy i jej okolic. Na tory wyjeżdżają nowe składy, w których podróż mija w komfortowych warunkach, a które zastępują te już wysłużone.
Szybkie i tanie połączenia kolejowe sprawiają, że coraz więcej osób wybiera podróż pociągiem zamiast samochodem, by z Warszawy dostać się na lotnisko w Modlinie i z powrotem. Honorowanie wspólnego biletu przez ZTM (spółka miasta) KM, WKD (mazowieckie spółki) bardzo ułatwia pasażerom podróżowanie.

Drugą spółką Samorządu Województwa Mazowieckiego jest WKD. Co oferuje Warszawska Kolei Dojazdowa?

Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 2 (59)/2018.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl