Pomimo pandemii koronawirusa i spowodowanego nią spowolnienia w turystyce w poniedziałek 22 lutego odbędzie się otwarcie w Warszawie Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Bułgarii z udziałem Pani Mariyanny Nikolovej wicepremier ds. polityki gospodarczej i demografii i minister turystyki. Ośrodek działać będzie w Budynku Ambasady Bułgarii w Warszawie w Alejach Ujazdowskich 33-35. 

Dla Bułgarii turystyka to ważny sektor gospodarki, w roku 2019 było to prawie 11 % PKB. W tym także roku aż 10,6% zatrudnionych  było w turystyce i branżach z nią powiązanych. Dlatego władze  starają sie ułatwić bezpieczne przyjazdy turystów do tego kraju. Tej zimy stoki bułgarskich gór otwarte były dla turystów jako jedne z nielicznych w Europie. 

Hotel Dobrudża w Albenie, fot. Grzegorz Micuła

W ostatnim czasie w Bułgarii wdrożono ujednolicony system informacji turystycznej (USTI) który zmienił sposób raportowania liczby turystów. Z tego powodu liczba turystów w 2020 roku nie jest porównywalna z poprzednimi latami.

Według danych przedstawionych przez USTI od początku 2020 r. Do 20 grudnia 2020 roku Bułgarii zakwaterowanych było ponad 85 000 polskich turystów. Większość przybyłych odwiedziła Bułgarię w celach wypoczynkowych (korzystając głównie z nadmorskich kurortów) oraz turystów biznesowych. 

Gościnna Bułgaria – i swojska, i egzotyczna, fot. Grzegorz Micuła

Raport Narodowego Instytutu Statystycznego (NSI) potwierdził spadek przyjazdów turystów z Polski w okresie styczeń-listopad 2020 roku o 74%. 69 100 polskich turystów przebywało w kurortach nad morzem Czarnym. W Sofii odnotowano noclegi 3600 Polaków.

Polscy turyści odwiedzający Bułgarię według grup wiekowych:

Turyści w wieku 30-59 lat – 54% 

W wieku do 29 lat – około 39%

Polacy powyżej 60 lat stanowi mniej niż – 7% turystów. 

Ze względu na rodzaj zakwaterowania:

 61% polskich turystów preferowało noclegi w obiektach 4 *,

16% wybrało zakwaterowanie 3 *

Około 14% zatrzymało się w 5 * obiektach

Około 7% było zakwaterowanych w 2 *

Około 2% wybrało 1 * kwatery.

Przy wjeździe  do Bułgarii – tymczasowo wymagane są testy.

Minister Turystyki Bułgarii pani Mariyanna Nikolova, fot. materiały prasowe

Warunki wjazdu do Bułgarii w czasach pandemii nie są takie same dla wszystkich podróżnych. Kwarantanna w Bułgarii obowiązuje podróżnych z niektórych krajów. Nie dotyczy to turystów polskich. Wszyscy, bez względu na wiek, podróżujący do Bułgarii między 29 stycznia 2021 a 30 kwietnia 2021 r. muszą przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do Bułgarii (dokument  musi być w języku angielskim). W przypadku braku wyniku testu podróżujący musi odbyć 10-dniową kwarantannę.

Koszty leczenia w razie zarażenia koronawirusem na terenie kraju będą pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne, fundusz zdrowia lub na koszt własny turysty. Przed wyjazdem na wakacje do Bułgarii warto upewnić się, że wybrana przez nas polisa ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem. 

                                                                                     Grzegorz Micuła