Oprawy łożyskowe znajdują powszechne zastosowanie przy budowie maszyn przemysłowych, rolniczych i innych. Ich rolą jest zapewnienie prawidłowego działania współpracujących ze sobą elementów układu oraz ograniczenie ryzyka przedostania się do nich zanieczyszczeń z zewnątrz. Sprawdź, do czego wykorzystuje się łożyska w oprawie.

 

Czym są oprawy łożyskowe?

Łożysko w oprawie znane jest również jako zespół łożyskowy. Ten element mechaniczny składa się z bloku montażowego (oprawy), w którym umieszczone jest właściwe łożysko. Produkt ten oferowany jest w gotowej postaci, dzięki czemu nie ma potrzeby składania go przed aplikacją. Dodatkowo zespół łożyskowy może zawierać takie elementy, jak m.in.: smarowniczka, gniazdo, koszyk i osłona. W produkcie tym najczęściej wykorzystuje się łożysko kulkowe. Alternatywę do niego stanowią łożyska baryłkowe i stożkowe. Modele posiadające powierzchnie sferyczne to oprawy łożyskowe samonastawne.

Podstawowy podział opraw łożyskowych

Podstawowy podział łożyska w oprawie wyróżnia takie rodzaje jak:

  • dzielone;
  • niedzielone;
  • kołnierzowe;
  • oprawy naciągowe.

Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego typu tej części do docelowej aplikacji. Wszystko po to, aby zadbać o niezawodną i wydajną pracę maszyny lub dowolnego układu mechanicznego.

W jakim celu stosuje się oprawy łożyskowe?

Łożyska w oprawie stosuje się w celu zapewnienie stabilnego połączenia pomiędzy dwoma współpracującymi ze sobą elementami mechanicznymi. Łączy je wał, który osadza się w łożysku. Element ten odpowiada za prawidłową pracę maszyny, minimalizuje ryzyko drgań, wahań oraz ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Oprawa wykorzystana w konstrukcji sprawia, że połączenie elementów jest dodatkowo zabezpieczone przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Te mogłyby zwiększać tarcie pomiędzy ruchomymi elementami i przyspieszać ich degradację. Oprawa sprawi, że maszyna z powodzeniem będzie mogła być eksploatowana nawet w zapylonym środowisku pracy. Pod tym względem łożyska w oprawie sprawdzą się zdecydowanie lepiej od części pozbawionych tej formy zabezpieczenia.

Gdzie stosuje się oprawy łożyskowe?

Oprawy łożyskowe powstają z wysokiej jakości materiałów. Poszczególne ich elementy wykonywane są m.in. z: żeliwa, stali lub tworzyw sztucznych. Warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną produktu, aby kupić łożysko w oprawie spełniające najwyższe rynkowe standardy w zakresie wytrzymałości eksploatacyjnej i żywotności. Dużym atutem tego typu rozwiązania technologicznego jest jego odporność na trudne warunki. W związku z tym oprawy łożyskowe powszechnie wykorzystywane są w ciężkim środowisku pracy.

Obecnie oprawa łożyska stanowi ważny element budowy maszyn wykorzystywanych w rolnictwie, narażonych na pylenie związane ze zbożami, innymi roślinami i suchą ziemią. Ponadto tego typu łożyska stanowią dobry wybór do maszyn w takich branżach, jak m.in.: drzewna, spożywcza i budowlana. Znajdują zastosowanie także w energetyce i górnictwie.

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości oprawy łożyskowej, która będzie idealnie dopasowana do użytkowanej maszyny, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Eksperci Grupy Marat dbają o to, aby każdy produkt z ich asortymentu charakteryzował się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.