Paweł Elsztein
Nestor i legenda warszawskiego dziennikarstwa, rodowity Prażanin i niezmordowany działacz na rzecz swojej dzielnicy.
Rafał Jabłoński (ur. 1948)
Połknął bakcyla varsavianistycznych poszukiwań mając ledwie 12 lat: przez dziurę w ziemi wpadł do lochu na Cytadeli. Dwie dekady później wydał książkę W podziemiach Warszawy…
Doświadczony dziennikarz. Przez prawie pół wieku pracował w stołecznych gazetach codziennych i tygodnikach. Napisał około dziesięciu „Expresów Reporterów” oraz pięć książek – w tym trzy o stolicy.
Odkrywał rzeczy zapomniane, albo i kompletnie nieznane (znajomi twierdzą, że przy każdej sensacji woła: „Ależ ja napisałem o tym pierwszy!”). Fakt, natrafił na resztki największego w kraju prywatnego zbioru unikalnych aut, ustalił historię kolei wiodącej do Łomianek, odkrył, że ostatni niemieckie nalot na stolicę odbył się w kwietniu 1945 roku, odnalazł też dwa zaginione pomniki. Wśród kilku historii wstydliwych wyjawił też, która z warszawskich miejscowości nosiła dumne miano „Kaczego Dołu”.
Na łamach „Życia Warszawy” i miesięcznika „Kurier Warszawski” zamieszcza regularnie varsaviana, oparte przed wszystkim na wertowaniu starych gazet.
prof. Lech Królikowski
historyk, varsavianista, wykładowca akademicki (pracował m.in. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk im. Tadeusza Manteuffla, w latach 2010-201X był rektorem Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia, W latach 1993-1996 kierował studialno-badawczym zespołem „Warszawa XXI”).
W latach 1993-2013 prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (obecnie prezes honorowy). Był pomysłodawcą przyznawania wybitnym warszawiakom Orderu Stanisława Augusta.
Na rzecz rozwoju Warszawy działa aktywnie jako samorządowiec (burmistrz Mokotowa 1990–1992, od 1992 był radnym Ursynowa, a od 2010 przewodniczącym Rady Dzielnicy Ursynów).
Jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych, m.in. Warszawskie adresy Marszałka. PWN Warszawa, 1990, Bitwa Warszawska 1920 roku. Działania wojenne. Zachowane pamiętniki, PWN Warszawa 1991, I Warszawę nie od razu zbudowali, 1993 (wspólnie z B. Orłowskim); Twierdza „Warszawa”. Bellona, Warszawa 1994, Szkolnictwo dawnej Warszawy: rzecz o korelacji pomiędzy rozwojem miasta a szkolnictwem: (od połowy XVII wieku do wybuchu drugiej wojny światowej). Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, 2008. — (Biblioteka Warszawska), Warszawa – dzieje fortyfikacji, Wydawnictwo Trio, Warszawa, 2011, Ursynów wczoraj, dziś, jutro, 2014.
Jako publicysta prasowy współpracował z ukazującym się do 1989 roku „Tygodnikiem Stolica”, na temat spraw Ursynowa stale pisze w lokalnym periodyku „Passa”.
Z miesięcznikiem „Kurier Warszawski” związał się od początku, tj. od 2006 roku, regularnie publikując artykuły o tematyce historycznej.
dr Maria Irena Kwiatkowska
historyk sztuki, varsavianistka. Przez wiele lat związana z Instytutem Historii Sztuki PAN w Warszawie, a następnie Muzeum Łazienki Królewskie.
Jest autorką monografii warszawskich kościołów (Katedra św. Jana, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół św. Anny) i pałaców (Tyszkiewiczów, Uruskich, Raczyńskich, Potockich, Pod Czterema Wiatrami, Pałac w Jabłonnie) wydawanych w serii wydawniczej PIW. Spod jej pióra wyszły ksiażki o sztuce stolicy: Historia Warszawy XVI-XX wieku: zabytki mówią, Warszawa 1998; Historia Warszawy XVII-XX wieku: architektura i rzeźba, Warszawa 2006; interesują ją także losy polskich emigrantów w Groby polskie na cmentarzach Rzymu, Warszawa 1995; Polacy w Rzymie w wiekach XIX-XX, Warszawa 2007.
Należy do najlepszych specjalistów w zakresie rzeźby w Polsce (wyniki swoich badań zawarła w książce Rzeźbiarze warszawscy XIX wieku, Warszawa 1995, ustaliła też dorobek Czesława Makowskiego).
Z „Kurierem Warszawskim” współpracuje od 2007 roku. Swoje teksty w Kurierze Warszawskim podpisywała też: Maria Irena Marczewska i Teresa Herzug.
Aleksandra Sheybal-Rostek
Radna m.st. Warszawy (działa w komisjach: Etyki (której jest przewodniczącą), Infrastruktury i Inwestycji, Ładu Przestrzennego oraz Zdrowia).
Z wykształcenia wędrująca humanistka – studiowała filozofię, pedagogikę i resocjalizację na UW, zwiedziła też turystykę i rekreację w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów uzupełniała swoją wiedzę na studiach podyplomowych na Wydziale Historycznym UW oraz w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Odbyła również pięcioletnie studia doktoranckie na Wydziale Pedagogicznym UW. W życiu zawodowym związana przez 5 lat z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów, a następnie (od 2007 r.) z Urzędem Dzielnicy Warszawa Ursus.
Kolekcjonuje powojenne warszawskie pocztówki. Prowadzi autorską stronę dostępną pod adresem: www.sheybal.pl Współpracowała z miesięcznikiem „Skarpa Warszawska”, swoje teksty zamieszcza też na portalu www.warszawa.pl . Do ekipy „Kuriera Warszawskim” dołączyła w 2014 roku.