Paweł Elsztein

Nestor i legenda warszawskiego dziennikarstwa, rodowity Prażanin i niezmordowany działacz na rzecz swojej dzielnicy.

Autor wysokich lotów – w przenośni i dosłownie. Przez 30 lat pracował bowiem jako dziennikarz i sprawozdawca prasy lotniczej – jest autorem ok. 500 artykułów specjalistycznych z zakresu awiacji, astronautyki i modelarstwa. Współpracował z redakcjami czasopism „Astronautyka”, „Postępy Astronomii”, „Skrzydlata Polska”,”Skrzydła i Motor”. Napisał ponad 75 książek, tłumaczył też prace o tematyce lotniczej z rosyjskiego i niemieckiego.

Był jednym z tych, którzy po wojnie reaktywowali Aeroklub Warszawski (szefował sekcji młodzieży). Prowadził teoretyczne kursy szybowcowe w Liceum im. Władysława IV.

Za swoje osiągnięcia uhonorowany został wieloma odznaczeniami i nagrodami państwowymi oraz wojskowymi, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Skrzydlatej Polski” i Dyplomem Honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 30 lat pracy dziennikarskiej.

Aktywna działalność na rzecz dzielnicy, w której się urodził i wychował, przyniosła mu mu dyplom i medal 350-lecia nadania praw miejskich Pradze. W 1998 roku Towarzystwo Przyjaciół Pragi nadało mu tytuł Prażanina Roku.

Swoje wspomnienia opublikował w książce Moja Praga – z archiwum wspomnień (Warszawa, 2015).

W 1983 roku zajął się fotografią. Prace, które dokumentują przemijający urok Starej Pragi pokazywał na wystawach „Praskie klimaty” w 1997, 1998 i 2001 roku. Brał też udział w zbiorowych wystawach organizowanych w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Galerii Sztuki Współczesnej Aktyn.

Z Kurierem Warszawskim współpracował w latach…

W Kurierze Warszawski opublikował: