Podłoga drewniana stała się absolutnym klasykiem. Montowana jest w prawie każdym mieszkaniu, niezależnie Od tego, w jakim stylu jest wykonane. Nada im dodatkowego szyku, elegancji i klasy. Obecnie mamy do wyboru deski lite, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. W tym artykule przyjrzymy się montażowi podłogi warstwowej. Ponadto dowiemy się, jakie wymiary powinny wynosić, a także, w jaki sposób je zabezpieczyć, aby nie uległy zbyt szybkiemu zużyciu.

Montaż podłogi warstwowej

Deski warstwowe montuje się praktycznie bez problemu. Na samym początku musimy starannie wyczyścić i przygotować podłoże. Powinno być ono suche, bez jakichkolwiek niepotrzebnych nierówności. Jeśli niestety nasza podłoga nie należy do najprostszych, możemy użyć w tym przypadku grubszego korka jako podkładu podłogowego. Ważne jest także, aby zagruntować i pomalować wcześniej ściany w miejscu stykania się z podłogą.

Mając już przygotowane podłoże, musimy rozplanować układ desek. W pomieszczeniach dość dużych układa się je pod kątem padania światła zewnętrznego, natomiast w mniejszych wzdłuż ściany, aby nieco powiększyć wnętrze. Gdy już dwa pierwsze etapy zostały wykonane, przechodzimy do dalszej części. Na oczyszczoną powierzchnię podłogi, położyć należy korek lub płytę drewnopochodną, zostawiając około 1 cm przestrzeni przy każdej ścianie. Deski znajdujące się jej najbliżej, aby pozwalały na odpowiednią dylatację, należy oczyścić z pióra. Następnie układamy kolejno deski obok siebie, łącząc je ze sobą wzdłuż krótkich boków. Deski dociskamy stanowczo, ale na tyle delikatnie, aby łączenia nie zostały uszkodzone.

Deski wzdłuż dłuższej krawędzi łączyć należy pod kątem około 30 stopni, za pomocą młotka, lekko je dobijając. Wszystkie szczeliny między ścianami a deskami zamaskować należy listwą przypodłogową w takim samym odcieniu. Decydując się jednak na winie desek warstwowych montowanych za pomocą kleju, warto zwrócić się o pomoc specjalistów, gdyż jest to bardziej wymagający rodzaj montażu. Jeśli jednak zostałeś przy układaniu desek metodą pływającą, możesz od razu cieszyć się możliwością jej eksploatacji. Możemy także zabezpieczyć ją specjalnymi środkami do pielęgnacji podłóg.

Wymiary desek podłogowych warstwowych

Grubość wybranej przez nas deski nie będzie wpływać na jej wytrzymałość. Podstawową grubością jest zwykle około 11-15 mm. Listwa przypodłogowa natomiast będzie posiadać około 3,2 mm, która pokryta jest lakierem lub olejnym woskiem. Jak już wspomnieliśmy, grubość deski nie ma żadnego pływu na żywotność naszej podłogi. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe aspekty:

  • Jakość sklejki
  • Dostosowanie podłogi do ogrzewania podłogowego
  • Czym pokryta jest deska
  • Kolor podłogi
  • Rodzaj użytego drewna
  • Gwarancja producenta

Szeroka oferta podłóg warstwowych dostępna jest w

https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/deski-podlogowe-i-parkiety/deski-podlogowe-warstwowe

Sposoby zabezpieczenia podłogi warstwowej

Podłoga drewniana warstwowa zabezpieczona może zostać olejem woskowym lub lakierem. To które z nich wybierzemy, może mieć wpływ na późniejszą renowację. Odnowienie deski lakierowanej będzie wymagało cyklinowania, a co za tym idzie, każdorazowo zmniejszać się będzie grubość powierzchni użytkowej drewna. Największa ilość renowacji może odbyć się na desce warstwowej pokrytej minimum 6 mm obłogu. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na zabezpieczenie wierzchniej warstwy olejowoskiem, możemy renowację wykonać bez potrzeby robienia cyklinowania. Grubość w tej sytuacji nie ma żadnego znaczenia.