Warszawska młodzież rozpoczyna ferie. Część uczniów pozostanie w stolicy i do nich właśnie skierowany jest program „Zima w mieście”. Atrakcji na pewno nie zabraknie – organizatorzy przygotowali zajęcia edukacyjno-wychowawcze, kulturalne, naukowe i sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W poniedziałek 28 stycznia Warszawa wkroczy w czas najbardziej oczekiwany przez młodzież szkolną – w ferie zimowe. Przez dwa tygodnie dzieciaki nie muszą przychodzić na lekcje, zwolnione są również ze wszelakich prac domowych. Dla rodziców często jest to okres pełen utrapień. Nie zawsze bowiem uda im się wziąć urlop na ten czas, a nawet jeśli, to nie ma gwarancji znalezienia odpowiedniego miejsca do wypoczynku poza miastem. Poszukuje go przecież wiele innych osób. To właśnie do nich z pomocną dłonią wychodzi Warszawa i już od wielu lat organizuje program „Zima w mieście”. Tegoroczna edycja zapewni aż 11 tysięcy miejsc dla chętnych w 110 feryjnych placówkach edukacyjnych. Nie zapomniano również o uczniach z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego – będą oni mieli 300 stanowisk umiejscowionych w ośmiu szkołach specjalnych.

− Dzieci, które nie wyjeżdżają w tym czasie z miasta, będą kreatywnie i przede wszystkim bezpiecznie spędzać wolny czas, korzystając z wielu atrakcji i różnorodnych zajęć – oceniła Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy (cytat za um.warszawa.pl). Rzeczywiście, chętni mogą przebierać w przygotowanych formach rozrywek. Dla zainteresowanych sferą edukacyjno-wychowawczą stolica zapewniła atrakcje w młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach, szkołach, oraz w dzielnicowych i miejskich ośrodkach sportu i rekreacji. Otwarte dla chętnych będą takie jednostki miejskie, jak m.in. Muzeum Warszawy, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Karykatury, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stadion Miejski Legii Warszawa czy Zamek Królewski. Żądni wiedzy o rozwoju miasta będą też mieli zapewnione atrakcje w Punkcie budowy II linii metra na Targówku. Co ciekawe, otwarta dla młodzieży będzie również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na Kochanowskiego. Uczestnicy dowiedzą z nich jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz jak się przed nią chronić.

Do akcji „Zima w mieście” chętnie włączyli się również funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji oraz Straż Miejska m.st. Warszawy. W ich programie „Bezpieczni zimą w mieście” znajdzie się m.in. szkolenie w zakresie pierwszej pomocy, zasady powiadamiania służb ratunkowych o zagrożeniu oraz sposób zachowania w sytuacjach kryzysowych. Nie może też zabraknąć jednego z najważniejszych tematów zimowego wypoczynku – przestrzegania przed wchodzeniem na lód. Wszystko to zostało przygotowane w atrakcyjnej formie gier, zabaw, ale także panelu dyskusyjnego. Swoje trzy grosze dołożyła też Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy i opracowała pilotażowe zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, promocji ochrony przeciwpożarowej i ogólnego bezpieczeństwa.

Jeżeli ktoś woli aktywne spędzanie wolnego czasu, to w Warszawie nie będzie się nudzić. Zimowa oferta obejmuje bowiem aż 50 obiektów miejskich oraz dzielnicowych ośrodków sportu i rekreacji. Wśród nich znajdują się hale sportowe, kręgielnie, ścianki wspinaczkowe, pływalnie, korty tenisowe, a także lodowiska. Chętni mogą się wybrać m.in. do ośrodków „Solec”, „Namysłowska”, „Grzybowska”, „Szczęśliwice”, „Stegny”, „Inflancka” czy „Polonia” i „Park Kultury w Powsinie”. Ponadto, młodzi adepci sportu będą mogli skorzystać z 30 przyszkolnych sal, hal i boisk. Organizator bezpłatnie zapewni dzieciom trenerów i instruktorów. Nad wszystkim czuwać będzie duch sportowej rywalizacji, gdyż każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności podczas wszelakich konkursów oraz turniejów i zawodów.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Rodzice muszą jedynie pokryć koszt wyżywienia, które w trakcie zabaw otrzymają ich pociechy. Wynosi on 7 złotych za dwa posiłki, w tym jeden ciepły. Wszystkie przygotowane atrakcje przewidziane są w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7−8 do 16−17. W tym czasie organizatorzy zapewniają opiekunów wszystkim biorącym udział w danym wydarzeniu. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresowani zgłaszali swoją obecność na kilku atrakcjach w różnych punktach. Miasto zagwarantowało uczestnikom programu darmową komunikację miejską, lecz jest jeden haczyk. Aby przejazd nic nie kosztował, musi nim podróżować co najmniej 10 osób z jednym opiekunem. Przy grupie 11−20 osób może być dwóch opiekunów, przy 21−30 osobach − trzech, a w przypadku większej liczby uczestników – czterech. Dodatkowo, bezpłatnie pojadą wyłącznie osoby, które będą mieć wypełnioną „Kartę bezpłatnego przejazdu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie w ramach Warszawskiego Programu »Lato/Zima w Mieście«”. Powinny się na niej znaleźć podpisy opiekuna grupy i kierownika placówki, a także imiona i nazwiska wszystkich uczestników wraz z numerami posiadanych przez nich dokumentów ze zdjęciem.

Chociaż zajęcia w większości są dedykowane zarejestrowanym wcześniej grupom, wiele punktów jest otwartych również dla klientów indywidualnych. Jeżeli ktoś przespał okres rejestracji, a miejsca wolne pozostały wyłącznie na zajęciach, które go nie interesują, warto skontaktować się z placówką, w której chciałoby się spędzić wolny czas. W wielu ośrodkach można znaleźć coś dla siebie, np. Górka Szczęśliwicka gwarantuje bezpłatny bilet wstępu na zjazd stokowy dla młodzieży szkolnej. Darmowe atrakcje dla samotników czekają również na Zimowym Narodowym, a także, w niemal każdej dzielnicy, legitymacja szkolna jest gwarancją darmowego skorzystania z pływalni miejskich i lodowisk.

Krzysztof Rosiński