22 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie podpisał umowę z władzami FSNT NOTUmowa dotyczy zakupu wyposażenia i przejęcia zbiorów dotychczasowego muzeumTym samym Narodowe Muzeum Techniki uzyskało siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad 1 w Warszawie


W skład gromadzonych od ponad 60 lat zbiorów wchodzą m.in.: machina rachunkowa Abrahama Staffel’a, maszyna szyfrująca Enigma, lotnia Lilienthala z 1894 roku, reprezentacyjna kolekcja polskich jednośladów wraz z przedwojennymi motocyklami „Sokół”.

Kolekcję stanowią również komputery inż. Jacka Karpińskiego takie jak AKAT i K-202. Jej uzupełnieniem jest Biblioteka a także bogate Archiwum dokumentujące różne dziedziny techniki, zawierające zarówno dokumentacje fotograficzną jak i plany konstrukcyjne wielu maszyn i urządzeń. Całość zbiorów jest niezwykle cenna – dodaje dyrektor Narodowego Muzeum Techniki Piotr Mady – przedstawia bowiem myśl techniczną polskich inżynierów i techników na tle rozwoju światowej techniki.

Obecnie muzeum wchodzi w fazę prac remontowych i organizacyjnych. Kolejnym etapem będzie otwarcie Narodowego Muzeum Techniki i udostępnienie ekspozycji w nowych aranżacjach. Zależy nam na tym, aby wzbogacić ofertę muzeum, prezentować osiągnięcia technologiczne zarówno w wymiarze historycznym jak i teraźniejszym – podkreśla dyrektor muzeum. I dodaje: Na razie nasze muzeum będzie działać w przestrzeni miejskiej: chcemy w miarę możliwości organizować wystawy plenerowe, takie jak obecnie trwająca i znajdująca się przy wejściu do muzeum wystawa „Wynalazcy” lub zakończona z początkiem grudnia wystawa „FIAT 125p – 50 lat”. Zamierzamy również kontynuować współpracę z miejskimi ośrodkami kultury, realizując różnorodne warsztaty i wzbogacając w ten sposób ofertę kulturalną dla warszawiaków.

Planowany termin otwarcia muzeum nie jest na razie znamy.