Kombucha, czyli grzyb herbaciany w postaci ekologicznego mikrobiologicznego napoju herbacianego, robi zawrotną karierę. Znana już w starożytności, w pierwszych latach ubiegłego wieku trafiła pod mikroskopy naukowców. 8 lat temu stała się przedmiotem zainteresowania pracowników Katedry Toksykologii i Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, teraz trafia na półki dobrych sklepów.
Podczas niedawnej X Ekogali w podrzeszowskiej Jasionce eliksiry długowieczności kombucha spotkały się z ogromnym zainteresowaniem konsumentów poszukujących EKO żywności. W dodatku gdy producent „podkręca” ten herbaciany napój turbo-doładowaniem w postaci chmielu, mięty i pokrzywy, to powodzenie murowane.
Na taki pomysł wpadła firma Naturia S.C. z Jastkowa, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, i stworzyła trzy kompozycje z kombuchy o właściwościach probiotycznych: kombuchę z chmielem, nasilającym działanie antyoksydacyjne napoju, z miętą – wykazującą działanie przeciwbakteryjne i uspokajające, a także wzmacniające układ trawienny. Trzecia odmiana to napój herbaciany z pokrzywą, uważaną za naturalny antybiotyk.To godna pochwały innowacyjność, która jest kluczem do przyszłości dla polskich firm – uznano na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu w trakcie debaty pt. „Innowacyjny przemysł spożywczy, napojowy i alkoholowy w Polsce”.
– W 2013 r. podjęliśmy współpracę z panią profesor Ewą Solarską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – wyjaśnia Sylwia Pająk, współwłaścicielka „Naturii”. – Kierowany przez nią zespół badaczy wziął pod lupę napój z kombuchy, potwierdzając jego właściwości prozdrowotne. W 2014 roku wykonano kolejne badania tego napoju. Trudno wyliczyć tu jego wszystkie cenne właściwości. Łódzcy badacze zwrócili uwagę na usprawnienie pracy wątroby, nerek, systemu trawiennego i moczowego. Ich zdaniem kombucha działa wzmacniająco na system immunologiczny i odtruwająco – zwłaszcza w zanieczyszczonym środowisku. Odchudza, dodaje energii i odmładza.
Te opinie znalazły potwierdzenie w kondycji zdrowotnej stulatków na Kaukazie, przebadanych przez japońskich lekarzy (stąd obiegowa nazwa kombuchy to „grzyb japoński”, chociaż to raczej porost gromadzący kilka kolonii drożdży i szczepów pożytecznych bakterii żyjących w symbiozie).
– Prowadzę pierwszą i jak dotąd jedyną w Polsce ekologiczną plantację chmielu, który jest przetwarzany w ekologiczny granulat chmielowy. Inne surowce użyte do produkcji są także ekologiczne, a napój ma Certyfikat Zgodności produktu ekologicznego. Prezentowany na Targach Eko w różnych częściach Polski produkt spotyka się z ogromnym zainteresowaniem konsumentów” – dodaje Sylwia Pająk.
Nic dziwnego, gdyż rosnąca świadomość konsumentów powoduje, iż poszukują oni produktów wysokiej jakości, zdrowych i tradycyjnych, zwłaszcza gdy ta tradycja liczy się w setkach lat.