„BURZA” w Teatrze Narodowym to jeden z najbardziej wyczekiwanych spektakli roku. Nie zawodzi ona jednak ani oczekiwań, ani swoich widzów. Brawurowe przedstawienie na najlepszych deskach polskiego teatru, czyli Teatru Narodowego w Warszawie dowodzi jedynie, że wystawianie wielkich dzieł jest wciąż aktualne i wciąż piękne. „BURZA” w reżyserii Pawła Miśkiewicza to historia opowiedziana przez mężczyzn, ale przedstawiająca we wnikliwy i szczegółowy sposób to, co sam Szekspir opisuje w swoim dramacie.
„BURZA” to gorzki i mądry spektakl o pogardzie, resentymencie i uwięzieniu we własnych złudzeniach. Inscenizacja nie jest wierną adaptacją dramatu i wedle słów reżysera rozgrywa się raczej w głowie głównego bohatera. Reżyser wykorzystuje różnorodne elementy sceniczne, dzięki którym udaje mu się stworzyć efektowną i skuteczną scenografię – pustą, lecz momentami ciekawą i interesującą. „BURZA” jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której Szekspir zachował zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w ciągu kilku godzin na odległej wyspie. Uznana w początkowych latach swojego istnienia za przeciętną, współcześnie coraz częściej jest doceniania i rozważana jako jedno z największych dzieł barda ze Stratford. Jest to jedna z nielicznych sztuk Szekspira, dla której nie da się wyraźnie wskazać źródła.
Styl dramatu opiera się na zasadach proponowanych przez włoską commedia dell’arte, gdzie zdarzało się, że pojawiała się postać o nadprzyrodzonych zdolnościach i jej córka. Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy, na której przebywają bohaterowie, przepływa statek. Płyną nim między innymi Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospero wywołuje tytułową burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie bez większych obrażeń trafiają na wyspę. „BURZĘ” w reżyserii Pawła Miśkiewicza będzie można zobaczyć już w dniach 16-18 kwietnia na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Bilety do kupienia w kasie teatru lub za pośrednictwem strony internetowej.