Plac Zamkowy w Warszawie znajduje się w Śródmieściu, a położony jest między wylotami ulic, Krakowskiego Przedmieścia, Senatorskiej, Podwala i Świętojańskiej. Zabudowa pałacu została zniszczona w wyniku działań wojennych w latach 1939 – 1944. Całość w jednolitym stylu architektonicznym została odbudowana w latach 1949 – 1958. Na placu zaczyna się Królewski Trakt, a jego wschodnią część stanowi fasada Zamku Królewskiego.

Symbol ważnych wydarzeń

Plac Zamkowy jest dawnym terenem zamku książęcego oraz obszaru, który znajdował się poza murami Starej Warszawy. Ważniejszymi obiektami, które znajdują się w okolicy, są: Kamienica Johna, Kolumna Zygmunta III Wazy, Kościół św. Anny, Mury obronne, Pałac Pod Blachą oraz Zamek Królewski w Warszawie. Plac był świadkiem różnorodnych wydarzeń w historii Polski, które wytyczyły nowe drogi jej rozwoju. W czasie zaborów odbywały się tutaj liczne demonstracje. Podczas Powstania Warszawskiego właśnie w tym miejscu toczyły się jedne z najcięższych walk. Plac jest symbolem oporu oraz niezłomności charakteru Polaków. Jego piękne otoczenie oraz duża liczba znajdujących się w okolicy zabytków łączą stare z nowym.

Plac Zamkowy dzisiaj

Plac Zamkowy jest obecnie miejscem licznych imprez, między innymi noworocznych, koncertów, wydarzeń sportowych (podziwianych na telebimach). Miejsce to przyciąga różnorodnymi atrakcjami. Plac Zamkowy to lokalizacja, którą koniecznie należy odwiedzić podczas pobytu w stolicy. Każde przejście się po nim dostarcza nowych wrażeń, które na długo zapadają w pamięci. Jest to miejsce, które warto dopisać do swojej listy lokalizacji do zobaczenia. Przyjeżdżając do Warszawy, wybranie się do tego bijącego serca miasta przyniesie z pewnością wiele barwnych wspomnień (można tutaj zarówno odpocząć, jak i podziwiać to, co wysoka kultura ma najlepszego do zaoferowania).