Most Ikara. Debiutancka powieść Pawła Nowaka z Warszawą w tle

627

Nietolerancja, niezrozumienie, a nawet agresja ze strony najbliższych sprawiają, że 22-letni Antek porzuca rodzinne strony. Schronienia szuka w Warszawie – jak się wkrótce przekona – mieście nie tylko wielkich możliwości, lecz także drapieżnym, kapryśnym i mrocznym. Od chwili rozterki „co dalej?”, zaczyna się fabuła powieści „Most Ikara”, której autorem jest popularny lifestylowy bloger Paweł Nowak, w sieci lepiej znany jako @zwyczajnychlopak

Okładka debiutanckiej powieści Most Ikara autorstwa Pawła Nowaka, blogera i instagramera znanego jako Zwyczajny ChłopakDebiutancka książka influencera, która w kwietniu tego roku ukazała się nakładem oficyny Novae Res, to ważna pozycja na polskim rynku. Jako jedna z niewielu rodzimych powieści porusza problematykę LGBT, co wyróżnia ją spośród dziesiątek historii o krętych i wyboistych ścieżkach do dorosłości, pogoni za akceptacją i bolesnej konfrontacji marzeń z realiami życia. Postać głównego bohatera naznacza trauma z dzieciństwa, brak rodzicielskiej akceptacji i katolickie wychowanie. Desperacko poszukując miłości, myli ją z pożądaniem i przelotnymi fascynacjami. Konsekwencje błędnych wyborów zdają się oczywiste, a zderzenia z ziemią nieuniknione. Pisząc o (nie)tolerancji, konserwatywnym wychowaniu, czy trudnościach w budowaniu relacji we współczesnym świecie młody autor śmiało podsuwa polskiemu społeczeństwu zwierciadło pod nos.

I jest jeszcze jedna, pełnoprawna bohaterka tej książki. Fascynująca, zmienna, obiecująca i groźna Warszawa. „(…) to nie jest proste miasto. Zawsze znajdzie się tu sporo ludzi, którzy będą chcieli cię wykorzystać do swoich celów, być może skrzywdzić, ale możesz też poznać wiele osób, które szczerze będą chciały ci pomóc”. Pejzaż stolicy, wobec której nie sposób pozostać obojętnym to mocna strona tej opowieści.

Mówi się, że literackie debiuty mają w sobie zawsze element ekshibicjonizmu. Nie inaczej jest w tym przypadku. W poszukiwaniu innego życia Nowak, podobnie jak jego bohater, opuścił swoje miasteczko w Małopolsce i zamieszkał w stolicy. Zgiełk dużego miasta okazał inspirujący. Tu, na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył socjologię i dziennikarstwo telewizyjne. Zyskał fanów i followersów jako bloger i instagramer. Powieści – jak wyznaje – początkowo nie zamierzał pokazać świtu. Pisał ją do szuflady, rozliczając się z własną przeszłością, dopiero za namową przyjaciół zaczął poszukiwać wydawcy.

Ze względu na temat i czas publikacji, gdy w coraz bardziej radykalizującej się Polsce homoseksualność budzi skrajne emocje, książka niektórych zapewne zbulwersuje. I dobrze, dla literatury nie ma nic gorszego niż czytelnicza obojętność. Nowakowi chyba nie grozi. 13 września w Warszawskim Domu Technika NOT odbył się jeden z promujących powieść wieczorów autorskich, zorganizowany przez firmę International Event. Na sali pojawiło się wiele znanych twarzy, m.in. Gosia Andrzejewicz, Sylwia Nowak, Rafał Grabias, siostry Szczepańskie, Kuba Kowalewski, Nick Sinckler, Krzysztof Śmiszek, Walter Budalachi, Kris Florek, Maciej Radel i Lidia Kopania. Wszyscy związani lub po prostu sympatyzujący ze środowiskiem LGBT kibicują autorowi, który zapowiada kolejną książkę niebawem.