Znany laryngolog, prof. Henryk Skarżyński, napisał powieść filmową pt. „Powrót Beethovena”, w której przez pryzmat tragedii znanego kompozytora i pianisty pokazuje osiągnięcia artystyczne swoich pacjentów w Światowym Centrum Słuchu i innych miejscach oraz osiągnięcia programu leczenia głuchoty w Polsce. Powieść trafiła do Czytelników 26 marca, w rocznicę śmierci Ludwiga van Beethovena, który tworzył arcydzieła muzyczne pomimo walki z postępującą głuchotą i w ciągu ostatniego półrocza zyskała bardzo przychylne recenzje.

Wybitny laryngolog, profesor Henryk Skarżyński, napisał powieść o artystycznych dokonaniach swoich pacjentów z zaburzeniami słuchu
Powrót Beethovena. Powieść znanego laryngologa, prof. Henryka Skarżyńskiego

Czemu wybitny specjalista od zaburzeń słuchu wydaje powieść? Otóż według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 466 mln ludzi na świecie ma bardzo poważne wady słuchu, a inne zaburzenia słyszenia dotyczą ok. 1 mld. Te liczby, niestety, będą tylko rosnąć, a mimo to wiedza o skali problemów ze słuchem oraz o skutecznych możliwościach leczenia wciąż nie jest powszechna.

W książce „Powrót Beethovena” przedstawione zostały różne drogi życiowe dzieci z różnych stron świata, które urodziły się głuche. Bohaterowie powieści zmagają się na co dzień z wieloma przeciwnościami. Pokazane są ich losy – jako początkowo niesłyszących, a następnie dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia – słyszących młodych ludzi, ich problemy w szkole, środowisku młodzieżowym, sportowym, uniwersyteckim oraz dorosłym. Opisując ich historie, autor pokazuje problemy i osiągnięcia związane z ich rozwojem słuchu, mowy, opanowywania kolejnych języków, kształcenia i doskonalenia umiejętności artystycznych – muzycznych i wokalnych. Czytelnik towarzyszy bohaterom przez ich całą drogę powrotu do świata dźwięku i swobodnej komunikacji z otoczeniem.

– Pomysł napisania powieści zrodził się już kilka lat temu. Moi pacjenci czasem żartowali, że gdyby Beethoven żył w naszych czasach, to na pewno bym umiał i mógł mu pomóc. Choć jestem pewien, że w Światowym Centrum Słuchu kompozytor mógłby otrzymać najlepszą pomoc z możliwych, to zawsze nurtowało mnie pytanie czy wówczas stworzyłby tak wiele pięknych utworów, którymi się zachwycamy? Te myśli w końcu zaowocowały rozpoczęciem prac nad scenariuszem filmu fabularnego oraz powieści o osiągnięciach współczesnej nauki, medycyny, moich pacjentów, przeplatanej elementami autobiograficznymi i wspomnieniami Beethovena – mówi prof. Henryk Skarżyński, autor książki, założyciel i dyrektor Światowego Centrum Słuchu i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Marek Okrzeja