Niezwykle przejmująca, ale zarazem wstrząsająca historia chłopca, żyjącego w Syrii w tamtejszych slumsach, który pozywa do sądu swoich rodziców, oskarżających ich o to, że go urodzili. Film nagrany bez użycia zbędnych środków jest idealnym odzwierciedleniem sytuacji ubóstwa w tamtejszych rejonach świata, która nie pozwala na godne życie i na odpowiednie warunki dla wychowywania takiej ilości dzieci.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. W sądzie chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość.

To właśnie ten bohater cechuje się ponadprzeciętną odwagą, determinacją oraz siłą, aby przeciwstawić się rzeczywistości, w której żyje. Dodatkowo przejawia również wysoką samoświadomość oraz umiejętność krytycznej analizy. Nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Film można obejrzeć w Warszawie w takich kinach jak Ada Kino Studyjne, Helios Blue City, Kinoteka czy Muranów. Opowieść porusza bardzo aktualny problem uchodźczy, który widoczny jest obecnie w Europie. Ze względu na wagę problemu i fenomenalnie opowiedzianą historię, film jest obowiązkową pozycją na w tym sezonie.