Tężnia solankowa przy placu Hallera (pierwsza w Warszawie) – doceniona i polubiona natychmiast przez mieszkańców Pragi – teraz zyskała uznanie w oczach władz miasta. Podczas tegorocznej gali wręczenia Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy zdobyła aż dwie statuetki. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne.

Tężnia solankowa na placu Hallera działa od 2018 roku. Była to inicjatywa Kamila Ciepieńko – radnego ze Stowarzyszenia Kocham Pragę, zrealizowana dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Zaprojektowali ją Dorota Wachowska-Dyszkiewicz, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik i Sławomir Wochniak.

Realizacja z miejsca podbiła serca prażan: do miejskiej legendy przeszła już historia o tym, jak starsze mieszkanki dzielnicy przy pomocy karteczek z wypisaną godziną i imieniem rezerwują miejsce na ławeczkach wokół   obiektu. Rzeczywiście, znaleźć wolny kawałek, żeby przysiąść i powdychać nasyconym cennymi minerałami powietrzem bywa trudno.
– Tężnia to przykład tego, jak niewiele potrzeba, aby ożywić miejsca, zwrócić je mieszkańcom – mówi Ciepieńko. – Jestem dumny, że mój pomysł zdobywa dziś warszawskie salony i wygrywa tak ważne dla miasta nagrody. To sukces nas, wszystkich mieszkańców Pragi.

Najlepsza przestrzeń publiczna w mieście 2018 roku

– Kiedy myślę przestrzeń publiczna, to czuję człowiek – powiedziała Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, chwilę przed odczytaniem decyzji jury. – Najlepsza przestrzeń publiczna to taka, która jest przyjazna i dostępna, która integruje pokolenia, wzmacnia życie towarzyskie, poprawia samopoczucie, ale też taka, która jest bardzo dobra dla naszego zdrowia.

Tężnia na pl. Hallera przyczyniła się do ożywienia przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu nieoczywistej funkcji w centralną część miasta po jego praskiej stronie – czytamy w uzasadnieniu nagrody. – Powstała nowa przestrzeń spotkań i wypoczynku. Tężnia przyciąga rzesze mieszkańców, wprowadzając klimat uzdrowiska na osiedlu Praga II. Projekt wpisuje się w dyskusję dotyczącą tworzenia zdrowego klimatu miasta, w którym kwestie czystego powietrza i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na życie mieszkańców mają kluczowe znaczenie.

Nagroda za rozwiązanie proekologiczne 2018 roku

– Po raz pierwszy w historii nagrody, spośród nominacji we wszystkich kategoriach, przyznano dwie nagrody specjalne. Podkreślają one rolę architektury w tworzeniu Warszawy dla wszystkich i przy świadomości odpowiedzialności za adaptację do zmian klimatycznych – tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Pierwsza nagroda, propagująca rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, trafiła do Centrum Praskiego Koneser. Drugą – za rozwiązania proekologiczne – otrzymała tężnia na pl. Hallera, zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego.