Jeśli czeka cię operacja wymianu stawu kolanowego, warto dowiedzieć się jak wygląda sama operacja i na czym polega. Endoproteza kolana to inaczej wymiana zniszczonych powierzchni stawowych na nowe. Podczas zabiegu do stawu kolanowego implantuje się specjalistycznie wykonaną i odpowiednio dobraną protezę kolana. Po zabiegu jednak kolana ma ograniczone zakresy ruchomości, spora bliznę i obrzęk, przez co należy jak najszybciej skontaktować się z fizjoterapeutą, bo rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta jest w tej sytuacji najwygodniejszym wyborem.

Czy rehabilitacja z dojazdem do domu jest bezpieczna po endoprotezie kolana?

Rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta jest w pełni bezpieczna i powala osiągnąć wspaniałe efekty po operacji pod kątem powrotu zakresu ruchomości, pracy z blizna oraz redukcji obrzęku czy dolegliwości bólowych. Nie warto zwlekać doświadczony fizjoterapeuta poprowadzi proces w pełni samodzielnie i według najnowszych standardów.

Zabieg endoprotezy stawu kolanowego to zaraz po endoprotezie biodra jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji ortopedycznych. Wykonywana jest najczęściej z powodu barku poprawy funkcji stawu i bólu pacjenta podczas leczenia zachowawczego, zaawansowanych zmian w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kolana, poważnego urazu lub upadku.

Powszechność operacji i stosowanych technik powinna dawać pacjentom decydującym się na tego typu zabieg komfort i spokój, jednak jak każdy zabieg operacyjny obarczony jest on możliwością wystąpienia powikłań. Takie niepożądane komplikacje można podzielić na te, które dotyczą aparatu ruchu i funkcjonowania samej endoprotezy tu należy zaliczyć uszkodzenia nerwów, tkanek miękkich jak mięśnie i więzadła lub nieprawidłowe zamocowanie sztucznego stawu.

Kolejną grupa powikłań dotyczy układu krążeniowo-oddechowego, z uwagi na to, że przeważająca cześć pacjentów to osoby starsze ze współtowarzyszącymi chorobami serca, naczyń, płuc, sama operacji stanowi duże obciążenie dla organizmu. Takie choroby jak cukrzyca czy nadciśnienie mogą również negatywnie wpływać na proces gojenia się tkanek po zabiegu.

Jak wygląda operacja endoprotezy kolana?

Operacja wykonywana jest przez doświadczonych lekarzy ortopedów, pierwszym etapem często decydującym o późniejszym poziomie sprawności pacjenta po operacji jest przygotowanie do zabiegu i prawidłowa kwalifikacja. W zależności od badania wybiera się odpowiedni rodzaj protezy oraz metodę operacyjną.

Jak długo czeka się na endoprotezę kolana i rehabilitację z dojazdem do domu?

Czas oczekiwania uzależniony jest od wielu czynników przede wszystkim od tego jak szybko pacjent zgłasza się do lekarza na kwalifikację. Podczas wizyty lekarz może również zasugerować wstrzymanie się od operacji i próbę leczenia zachowawczego, czyli rehabilitacji z dojazdem do domu, jeśli stan kolana na to pozwala a pacjent wcześniej nie był poddawany zabiegom rehabilitacyjnym.

Przy zaawansowanych zamianach zwyrodnieniowych w kolanie i dużych dolegliwościach bólowych pacjent powinien skorzystać z rehabilitacji z dojazdem do domu, aby przygotować nogę do operacji. Dzięki temu powrót do formy jest dynamiczniejszy i zapewnia to prawidłowość użytkowania nowego stawu. Po okresie przygotowawczym, który może trwać około 2-3miesięciecy, pacjent kierowany jest na zabieg. Czas oczekiwania na zbieg różni w zależności od czasu oraz ośrodka waha się od 2-3 miesięcy nawet do roku. Czas oczekiwania na rehabilitację uzależniony jest od tego czy chcemy skorzystać z rehabilitacji na NFZ czy prywatnie, w drugim przypadku fizjoterapeuta może zjawić się u pacjenta nawet w przeciągu jednego dnia.

Co to jest endoprotezą kolana?

Endoproteza kolana to inaczej sztuczny staw, który zastępuje uszkodzone lub zużyte powierzchnie stawowe. Dzięki endoprotezie pacjenci mogą odzyskać pełna sprawność i po zakończonym procesie rehabilitacji wrócić do ulubionej aktywności.

Wyróżniamy różne rodzaje endoprotez kolana a ich doboru dokonuje lekarz chirurg ortopeda kwalifikując pacjenta do zabiegu. Można wymieć endoprotezy jednoprzedziałowe, z tylna stabilizacja, z zachowanie więzadła krzyżowego, endoprotezy fixed i mobile-bearing.