Jest taka mapa – można ją znaleźć w internecie – na której ktoś ponazywał warszawskie dzielnice w sposób żartobliwy. I tak mamy Boską Hipsterię (Śródmieście), Mordor (Mokotów), To Nie Jest Warszawa (to o Wesołej). Jest także Wawer, zwany tu Brooklynem. Nazwa, trzeba przyznać, zacna bardzo i trafiona, bo ta największa warszawska dzielnica wyraźnie ma w sobie to coś….



Oficjalnie
Wawer to największa pod względem obszaru dzielnica stolicy (aż 79,7 km2), która jest domem dla około 70 tysięcy mieszkańców. Położona w południowo-wschodniej części miasta, od zachodu graniczy z Wisłą, od północy jej kres wyznaczają al. Wieniawy-Długoszowskiego i ulice Marsa, Rekrucka i Korkowa, a od wschodu pas lasu oddziela go od Wesołej. Wschodnia część dzielnicy (wzdłuż linii kolejowej) zwana jest też czasem linią otwocką.
Co sprawia, że Wawer tak bardzo wyróżnia się na tle pozostałych dzielnic? Otóż, obok Rembertowa i Wesołej, Wawer dysponuje największą ilością terenów zielonych. Wśród nich znajdziemy dużą część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego z licznymi rezerwatami (np. Rezerwat leśny im. Jana III Sobieskiego) oraz mniejszymi i większymi jeziorkami (np. jezioro Torfy przy ul. Zagórzańskiej czy okresowy Czarny Staw).
Przez Wawer przechodzi linia kolejowa wiodąca w kierunku Otwocka i Celestynowa (kursowała tu pierwsza linia Szybkiej Kolei Miejskiej), dlatego znajdują się tu liczne stacje: Gocławek, Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn i Falenica. Linia kolejowa biegnie pośrodku między dwoma pasami ulicy Patriotów.
Wawer tworzą osiedla: Aleksandrów, Nowy Anin, Stary Anin, Błota, Borków, Falenica, Julianów, Kuligów, Las, Marysin Wawerski, Miedzeszyn, Nowy Miedzeszyn, Międzylesie, Radość, Sadul, Skrzypki, Nowy Wawer, Stary Wawer, Wiśniowa Góra, Wólka Zerzeńska, Zagóżdż, Zastów, Zbójna Góra, Zbytki oraz Zerzeń.
I tyle mówią suche statystyki…
Historyczne letnisko Warszawy
Ta urokliwa dzielnica od początku cieszyła się renomą zielonych płuc miasta, gdzie niegdyś przyjeżdżało się na tzw. letniska. Całe …

Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 4 (57)/2017.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl