Na temat obchodów Roku Rzeki Wisły w Wawrze i inwestycjach w dzielnicy z zastępcą burmistrza dzielnicy Wawer, Leszkiem Baraniewskim,
rozmawiają Agnieszka Skórska-Jarmusz i Paweł LudwickiPanie Burmistrzu, tegorocznym hitem wakacyjnym w Warszawie, w Roku Rzeki Wisły, jest wawerska Plaża Romantyczna, ciesząca się coraz większą popularnością. Skąd ona się bierze, czym różni się Wasza plaża od innych plaż miejskich?

Od dłuższego czasu działamy na rzecz zagospodarowania i ożywienia pięknych wawerskich brzegów Wisły, czego wyrazem jest Plaża Romantyczna powstała w zeszłym roku w okolicach ulic Romantycznej i Rychnowskiej. Jak sama nazwa wskazuje, to nie jest zwykła plaża. Już w czasach mojej młodości, w latach 60. i 70., było to miejsce szczególne, chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Plaża Romantyczna jest najmłodszą i najbardziej na południe wysuniętą plażą stolicy. Od innych plaż miejskich odróżnia nas przede wszystkim klimat i lokalizacja, piękne leśne otoczenie, cisza i wspaniała okoliczna przyroda. Zagospodarowując wawerski brzeg Wisły, chcemy zachować ten niepowtarzalny klimat i warunki przyrodnicze, jak najmniej w nie ingerując. Wawer jest dzielnicą mocno zatopioną w przyrodzie, czego wyrazem są np. piękne szlaki rowerowe i biegowe przez lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Plażę zainaugurowaliśmy dopiero w zeszłym roku, a już ma liczne grono amatorów. Stała się miejscem spotkań dla młodszych i starszych mieszkańców dzielnicy i całej Warszawy. Jest już także stałym punktem na mapie fanów żeglugi wiślanej i spływów kajakowych.
Mocno inwestujemy w infrastrukturę plażową. Mamy już boisko do siatkówki plażowej, mini plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko czy grilla, leżaki, a także wyznaczone parkingi. W weekendy na plaży można także kupić napoje, lody czy coś do zjedzenia. Nad wszystkim czuwają miejscy plażowi.
Planujemy zagospodarowanie brzegu plaży tak, by był bardziej dostępny dla jednostek pływających, z wygodniejszym zejściem dla plażowiczów, a także budowę ścieżki rowerowej do mostu Siekierkowskiego oraz wieży widokowej, z której będzie można podziwiać piękno wawerskiej przyrody…….

Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 4 (57)/2017.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl