Fajerwerki to nieodłączny element świętowania ważnych uroczystości. Przed nami czas karnawału, podczas którego na pewno nie zabraknie głośnych i hucznych wydarzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na własne bezpieczeństwo i ustrzec się przed niechcianymi skutkami używania „sztucznych ogni” czy dostępnych w sprzedaży petard.

Jak bezpiecznie korzystać z legalnie dostępnych materiałów pirotechnicznych, które wielu z nas „odpala” zwłaszcza przy okazji karnawału? Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej opracowała siedem zasad bezpiecznego używania fajerwerków, sztucznych ogni i petard.

  1. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.

  2. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.

  3. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .

  4. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.

  5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.

  6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania.

  7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.

Według pomysłodawców, przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec ewentualnym, tragicznym w skutkach, wypadkom, które mogą się wydarzyć w związku z nieprzemyślanym używaniem fajerwerków. Może też zminimalizować potencjalnie negatywny wpływ fajerwerków na otoczenie np. w postaci krótkotrwałych, głośnych dźwięków.

– Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – mówi Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. 

Według specjalnego raportu pt. „Branża Pirotechniczna w Polsce”, przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute, środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się codziennym elementem współczesnej cywilizacji. 

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przypomina jednocześnie, że wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się najpierw z instrukcją produktu, by używać go zgodnie z przeznaczeniem.