Gdzie rozwija się nauka i prowadzone są badania, których wyniki mogą zmienić świat? Często naszym pierwszym skojarzeniem przy takim pytaniu, będą abstrakcyjne, wielkie ośrodki za oceanem. Prawda jest jednak taka, że wiele istotnych dziedzin rozwija się niemal “na naszym podwórku”. W ramach serii Polskie Badania, realizowanej w ramach projektu Platforma Nauki, wyruszyliśmy z kamerą do kolejnych ośrodków badawczych w Polsce, by poznać wyjątkowe zespoły naukowców i naukowczyń, które zaprosiły nas do swojego świata wiedzy.

Poznaj naszych bohaterów i bohaterki

Jak w praktyce wygląda prowadzenie badań? O tym i o swoich publikacjach opowiada dr Michał Dulak, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ W pracy naukowej pochyla się nad zagadnieniami związanymi z Unią Europejską, bezpieczeństwem, a także polityką: zarówno zagraniczną, jak i regionalną.

Jak wygląda praca naukowca, a jak dydaktyka? Co oznacza laboratorium dla studentów prawa? Posłuchajcie drugiej części rozmowy z dr. Michałem Dulakiem! Jeśli interesują Was zagadnienia związane z prawem i polityką, koniecznie zobaczcie ten film!

Jak wygląda kształcenie naukowców-artystów? Zapraszamy do posłuchania dr hab. Kai Renkas, graficzki, która pracuje na Uniwersytecie Śląskim na wydziale Projektowania Gier i Przestrzeni Wirtualnej oraz współpracuje z różnymi instytucjami kulturalnymi w Chorzowie Chcecie dowiedzieć się, jak wygląda łączenie tradycyjnej grafiki z nowoczesnymi formami? Czym jest rozszerzona rzeczywistość? Tego dowiecie się właśnie z tej relacji.

Jak wygląda kształcenie na kierunku informatyki? A jak uprawianie jej jako nauki? Na te i wiele innych pytań odpowie dr inż. Daniel Król, adiunkt, kierownik Katedry Informatyki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Tematy informatycznie to coś dla Was? Koniecznie zobaczcie wywiad i posłuchajcie o najciekawszych i najbardziej nowatorskich projektach!

3 metry na sekundę podczas wspinaczki na ściance?! Posłuchajcie drugiej części rozmowy z dr. inż. Danielem Królem, który opowiada o projekcie narzędzia pozwalającego na określenie parametrów kondycyjnych wspinaczy. Jeśli ciekawi Was tematyka sportowa, koniecznie zobaczcie film o tarnowskiej PWSZ!

Wszystkie produkcje znajdziecie na stronie

Projekt Platforma Nauki jest realizowany ze wsparciem Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr SONP/SP/514259/2021 z dnia 13.01.2021; nazwa projektu Platforma Nauki II, kwota środków 496 300 zł