Brzmi jak fragment scenariusza thrillera lub horroru. Wizja igły wbijanej w oko przejmuje dreszczem. Czy jednak powinniśmy się bać? Zdaniem specjalistów – nie. Zastrzyk w oko to zabieg, który w wielu przypadkach ratuje wzrok.
Kiedy zatem musimy się poddać zabiegowi zastrzyku w oko?
Przy infekcjach doszklistkowych oraz chorobach siatkówki często stosuje się nowoczesną metodę leczenia okulistycznego, jaką jest aneksja do wnętrza oka – wyjaśnia dr n. med. Radosław Różycki, okulista-chirurg z Centrum Medycznego ORBITA w Warszawie. – Zabiegi takie trwają krótko i są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Lekarz okulista starannie dobiera stężenie leku, który podaje się bezpośrednio w okolice chorej siatkówki oka, dzięki czemu dociera on szybko. Leczenie jest skuteczne, a także bezpieczne dla pacjenta, ze względu na minimalne dozowanie odpowiedniego leku.
Jak przebiega zabieg?
Skóra powiek oczyszczana jest 10-procentowym roztworem powidonu, a powierzchnie gałki ocznej dezynfekuje się roztworem antyseptycznym. Potem podajemy kilkakrotnie krople znieczulające do worka spojówkowego. Podczas zabiegu oko jest otwarte, w tym celu używana jest specjalna rozwórka. Bardzo cienką igłę wprowadza się przez część oka zwaną twardówką i tak lek dostaje się do ciała szklistego. Zabieg trwa tyle co każdy zastrzyk. Po podaniu iniekcji do worka spojówkowego podajemy krople antybiotykowe i zakładamy sterylny opatrunek.
Kiedy stosuje się zastrzyki w oko?
Najczęściej lek wstrzykuje się pacjentom cierpiącym na dolegliwości charakterystyczne dla wieku dojrzałego – np. ADM (zwyrodnienie plamki żółtej oka), w proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej w chorobie zatorowo- zakrzepowej naczyń siatkówki, centralnej retinopatii surowiczej, czy w zmianach spowodowanych patologiczną krótkowzrocznością.
Jakie niepożądane skutki mogą wystąpić po zabiegu – czy zabieg jest bezpieczny?
Po zabiegu pacjent może przez krótki czas odczuwać dyskomfort, mieć zaczerwienioną gałkę oczną, może też wystąpić zwiększenie ciśnienia w oku. Zdarza się też suchość i podrażnienie oka, ale po zastosowaniu odpowiednich kropli objawy te szybko znikają.
Po wykonaniu zabiegu konieczne są także krople antybiotykowe i – w zależności od potrzeb – leki przeciwbólowe.
LD