Wiedza Polaków na temat tak poważnego problemu okulistycznego, jakim jest zaćma, jest ciągle znikoma. Potwierdza to doświadczenie okulistów z Centrum Medycznego MML w Warszawie. Pacjenci boją się operacji oka i ewentualnych powikłań, często nie zdając sobie sprawy z tego, że pomóc sobie można szybko i skutecznie. A przecież, jak pisał Jose Saramago, „każdy ma taki świat, jak widzą jego oczy”.

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu, polegająca na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się ostrości widzenia. Przy tej dolegliwości jakości widzenia nie da się poprawić poprzez zmianę szkieł korekcyjnych. Zamglone widzenie spowodowane jest zmętnieniem i ograniczeniem przejrzystości soczewki w oku. Na zaćmę najczęściej zapadają osoby po 60. roku życia, jednak coraz częściej choroba dotyka też ludzi około 40. roku życia.

Jakie są objawy zaćmy?

Pierwszymi objawami zaćmy są niewielkie zamglenie obrazu, obniżenie kontrastu oraz wyrazistości barw. Rozwój choroby powoduje utratę wyrazistości kształtów, a
przy dużym nasileniu choroby może dojść do tego, że chory rozpoznaje tylko światło i ciemność.

Jak można leczyć zaćmę?

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja. Najlepiej przeprowadzić ją we wczesnym stadium choroby, stąd tak ważna jest wczesna diagnostyka. Zabieg trwa około 20 minut, a polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej.
Wybór odpowiedniej soczewki, to wybór jakości życia – jakości widzenia. W nowoczesnej okulistyce dostępnych jest wiele soczewek o różnych parametrach optycznych.

Ważne jest, aby podczas pierwszej konsultacji u specjalisty, pacjent poznał wszystkie szczegóły zabiegu oraz miał wiedzę na temat rodzaju soczewki dobranej indywidualnie dla siebie. Szczegółowa wiedza na temat leczenia daje pacjentowi komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Nowoczesne soczewki

Nowoczesne soczewki umożliwiają dobre widzenie z bliska i z daleka. Soczewki wieloogniskowe dają szanse na dobre widzenie z każdej odległości bez potrzeby używania okularów korekcyjnych , dodatkowo korygują astygmatyzm.

Dobrze dobrane soczewki skutecznie chronią siatkówkę oka oraz pozwalają na uwolnienie się od okularów do dali.
Soczewki najnowszej generacji posiadają sferyczną optykę. Zbudowane są w sposób, który niweluje nadmierne załamywanie się promieni światła na obwodzie soczewki.
Wykonuje się je z różnego rodzaju materiałów o zaawansowanych technologiach, te najnowocześniejsze dają stabilne i długotrwałe rezultaty pooperacyjne.

LD

Więcej informacji: www.mml.com.pl/okulistyka