Jak zaczęła się pasja dyrektora warszawskiego ZOO? Czego gra w szachy lub brydża może nauczyć przyszłych finansistów? Na jakich studiach opisuje się chmury? Czy psychiatrzy dobrze zarabiają? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z materiałów opublikowanych na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl).

Na platformie regularnie zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla AZiR, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym platformy jest Żabka Polska.

O czym powinien pamiętać przyszły weterynarz? 

– W kontaktach ze zwierzętami lepiej posługiwać się rozumem niż sercem. Oczywiście, bez pozytywnego zakręcenia w relacjach ze zwierzętami nic z tego nie wyjdzie. Ale szacunek jest ważniejszy niż to „kochanie sercem” – mówi dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, absolwent weterynarii na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W filmie nagranym dla AZiR opowiada również, kiedy odkrył swoją pasję i jak to się stało, że został dyrektorem ZOO.

Dlaczego gra w szachy to coś dla przyszłych finansistów? 

– Zachęcam do gry w szachy lub brydża, bo te gry rozwijają myślenie strategiczne, krok po kroku. I to jest istotne w finansach, ale nie tylko – podkreśla Marta Wrochna-Łastowska, członkini zarządu ds. finansowych w Żabka Polska, absolwentka finansów i rachunkowości oraz zarządzania w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

A jak wygląda studiowanie geografii?  

– Kopie się np. odkrywki glebowe, mierzy się głębokość studni, żeby sprawdzić, jak głęboko znajdują się wody podziemne. Obserwuje się niebo i nazywa się chmury, opisuje się też rośliny – opowiada Jan Bolanowski, redaktor prowadzący „Fakt Biznes”, absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Czy absolwenci medycyny mogą liczyć na wysokie zarobki? 

– Zaczyna się od stażu – tam dostajemy pierwsze pieniądze, które są wyliczane zgodnie z aktualną średnią pensją w Polsce. Nie są one duże, więc na początku ciężko jest się z tego utrzymać. Potem sytuacja jest trochę lepsza, na rezydenturze zaczynamy już zarabiać więcej – mówi Konrad Jurczakowski, lekarz rezydent w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dla AZiR wypowiedzieli się również m.in. były premier Jerzy Buzek, senator Krzysztof Kwiatkowski (były minister sprawiedliwości i były prezes Najwyższej Izby Kontroli), Małgorzata Jarosińska-Jedynak (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej), Krzysztof Przybył (prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”), Marek Cywiński (prezes Kapsch Telematic Services), Ryszard Hordyński (dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska), Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI), dziennikarz i publicysta oraz Janusz Wawrowski – światowej sławy skrzypek, doktor sztuk muzycznych i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Katarzyna Domańska