Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie przygotowało nie lada gratkę, która przyciągnie zarówno fanów sztuki współczesnej, jak i wielbicieli egzotycznych kultur. Do końca maja można (i zdecydowanie warto) podziwiać wystawę „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” przygotowaną przez West Baffin Eskimo Cooperative oraz Fundację Kultury i Dziedzictwa we współpracy z Ambasadą Kanady. To pierwsza w Polsce ekspozycja współczesnej sztuki inuickiej.

Palec pod budkę, kto bez chwili zastanowienia lub pomocy usłużnego „wujka Googla” umiejscowił Inuitów na mapie. Ci rdzenni mieszkańcy arktycznych obszarów, m.in. Kanady, mają głęboki, tradycyjny związek ze sztuką – rzeźbą zajmowali się podczas długich, polarnych nocy. Jednak artystyczne dokonania tego utalentowanego ludu zaciekawiły świat dopiero w 1949 roku. Dziś ich sztuka – i to nie tylko ta kojarzona z etnografią – to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. Inuiccy twórcy mogą poszczycić się osiągnięciami artystycznymi, które przekładają się na twardą walutę. Na czym polega ich fenomen?

Inuici nie odżegnują się od własnej tradycji, czerpią z niej obficie, prowadząc z nią nieustanny dyskurs. Nie jest łatwo ich zaszufladkować. W ich dziełach światy pozornie odległe i nie dające się ze sobą połączyć współistnieją ze sobą w sposób naturalny. To tworzy bardzo atrakcyjną wizualnie mieszankę. Dzieła są przyjemne w odbiorze, bardzo dekoracyjne, wręcz baśniowe, a jednocześnie zachęcają, żeby przystanąć i pomedytować. A także odrzucić stereotypy, którymi jesteśmy przesiąknięci.

Inuici są także bardzo świadomi wartości tego co robią, a oddolne inicjatywy przedstawicieli ich sztuki przyczyniają się do rozpoznawalności inuickich artystów na całym świecie. Od ponad sześćdziesięciu lat na kanadyjskim Przylądku Dorset z sukcesem działa
w całości zarządzana przez Inuitów instytucja – West Baffin Eskimo Cooperative. Dzięki jej staraniom sztuka współczesnych inuickich artystów były reprezentowane na Biennale w Wenecji i w Sydney czy na wystawach w Nowym Jorku i Cambridge. Dwa lata temu na wystawie „Wiek Półcienia” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prezentowane były rysunki Qavavau Manumie. Jednak pełny przekrój sztuki Inuitów możemy w Polsce zobaczyć dopiero teraz.

William Huffman, kurator wystawy „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” wybrał dzieła dziewięciu twórców, zarówno tych uznanych w świecie sztuki – jak Shuvinai Ashoona, której rysunki cenione są od lat 90. – jak i artystów i artystek młodego pokolenia. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie podziwiać będzie można prace Saimaiyu Akesuk, Shuvinai Ashoonę, Qavavau Manumie i Johnny’ego Pootoogooka. Estetyka ich prac jest odmienna, choć wszyscy nawiązują do tradycyjnej sztuki swojego ludu. Ekspozycję dopełnią prace grupy inuickich rzeźbiarek i rzeźbiarzy, wśród których znajdziemy mi.in. Ningeosiaq Ashoonę, Palayę Qiatsuqa, Pitseolaka Qimirpika, Kudlo Kellipalika i Toonoo Sharky’ego.

W związku z wojną w Ukrainie wystawa „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” zakończy się charytatywną licytacją online dwóch prac przez portal Artinfo.pl. Dochód z niej przekazany zostanie w całości na pomoc humanitarną dla Ukrainy. W ten sposób rdzenni artyści z Kanady wesprą mieszkańców Ukrainy.

*****

New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait

Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

ul. Kredytowa 1 | od 15 marca do 29 maja 2022

Organizatorzy:

West Baffin Eskimo Cooperative

Fundacja Kultury i Dziedzictwa

Partnerzy:

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Ambasada Kanady w Polsce

 

O wystawie na www PME: https://bit.ly/NewInuitArt

Wydarzenie na FB: https://bit.ly/New_Inuit_Art_FB