Jeśli szukacie ciekawej propozycji na wieczór, a w dodatku całkiem za free, polecamy koncert zespołu RETROSPEKTAKL w Domu Kultury OKO. Utalentowani liderzy zespołu, Maria Holka i Aleksander Baszun będą dziś (14 czerwca) promować tam swoją najnowszą płytę „WINO”.

Parę utalentowanych muzyków, założycieli zespołu poznaliśmy kiedyś, bodajże przy okazji wernisażu Krisa Rudolfa w „Kalinowym Sercu”. Urzekły nas wówczas warszawskie smaczki ich piosenek, jak choćby liryczny, nostalgiczny, wyjątkowo udany portret ulicy Górnośląskiej. A słowa refrenu tytułowego „Wina” był niezgorszym leitmotivem wieczornych spotkań w redakcji: „Aby nie wylewać łez, rozlewamy wino…”. Maria tworzy zarówno muzykę poważną, jak i rozrywkową, jest improwizatorką, muzykologiem, wokalistką a także wspaniałą pianistką. Aleksander natomiast układa piosenki, pisze poezję, śpiewa oraz gra na saksofonie i gitarze. Razem tworzą duet, którego uroku nie da się kwestionować. Ich piosenki odwołują się do emocji i miejsc magicznych, to „świat wydarzonych, jak i nigdy niezaistniałych historii, półbajek i półprawd. Wszystko to zaklęte w całkowicie autorskie teksty i muzykę, które w pełni oddają wspólną wrażliwość i wyobraźnię artystów”. Historie są proste, ale trafiające w ucho i zapadające w pamięć.

Podczas koncertu zespół zaśpiewa piosenki z debiutanckiej płyty, a także po raz pierwszy… utwory przygotowywane na drugi album. ‘’Wino” to hybryda wrażliwości artystycznej swoich twórców. A że ma ona wiele twarzy, to i muzyka prowadzi odbiorcę w rozmaite przestrzenie.