wenezuele-wodospad

Wenezuela – piękny kraj w Ameryce Południowej nad Morzem Karaibskim jest trzy razy większy od Polski, a zamieszkuje go zaledwie 28 milinów ludzi. Boliwariańska Republika Wenezueli – bo taką oficjalną nazwę nosi ten ciekawy kraj – nie była dotąd potęgą turystyczną, ale to ma się wkrótce zmienić.

wenezuela-sucre-mochima-pla
– „Dotychczas gospodarka Wenezueli oparta była głównie na wydobyciu ropy naftowej – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami pani Adriana Alejandra Gottberg Gil, chargé d’affaires ambasady Wenezueli – turystyka traktowana była marginesowo, ostatnio odwiedzało nasz kraj niespełna 800 tysięcy zagranicznych turystów rocznie. Zdajemy sobie sprawę z naszego potencjału turystycznego – mówiła pani Gottberg Gil, mamy wspaniałe plaże zwłaszcza na zagospodarowanej turystycznie wyspie Margarita. Chcemy rozwijać zarówno turystykę wypoczynkową jak i przygodową (adventure), którą można ją praktycznie w całym kraju, a turyści decydujący się na taki urlop nie mają wygórowanych wymagań co do noclegów – mogą spać pod namiotami, na kempingach i w pousadas, czyli pensjonatach. Będziemy też inwestować w budowę hoteli przy karaibskich plażach. Zakładamy też, że w przyszłym roku liczba przyjeżdżających do naszego kraju zagranicznych turystów wzrośnie do miliona. Liczymy też na większą ilość turystów z Polski – w ub. Roku było ich tylko ok. 2 tysięcy. Są na to szanse, bowiem Polskie Linie Lotnicze LOT otwarły bezpośrednie połączenia lotnicze Polski z Wenezuelą, a kilka polskich biur podróży ma Wenezuelę w swojej ofercie”.
Wenezuela jest krajem kontrastów. Z jednej strony przeszło trzy tysiące kilometrów bajkowych, piaszczystych, ocienionych palmami plaż, z drugiej sięgające 5 tysięcy metrów wysokości ośnieżone szczyty Andów z najwyższym wenezuelskim szczytem Pico Bolivar (5007 m n.p.m.), do tego amazońska dżungla i tepui, niezwykłe płaskie góry w Parku Narodowym Canaima, gdzie znajduje się też najwyższy wodospad świata – blisko kilometrowej wysokości (dokładnie 972 m.) Salto del Angel czyli Skok Anioła, nazywany przez Indian Kerepakupai-Vena.

wodospad-salto-angel
Turystyczną atrakcją są również – potężna rzeka Orinoko o długości ponad dwóch tysięcy kilometrów, największe na kontynencie południowoamerykańskim jezioro Maracaibo o powierzchni 13.820 tys. km², a także ciekawe zabytki epoki prekolumbijskiej oraz kolonialnej.wenezuele-rafting
Wenezuela ma znacznie więcej najwyższej klasy atrakcji, w tym także Wielką Sawannę z płaskimi górami tepui, na których rośnie około 70% gatunków roślin endemicznych, tj. nie występujących nigdzie indziej na świecie. Niektóre regiony w tamtej części kraju stanowią nadal białą plamę na mapie, gdyż nie zostały jeszcze dokładnie zbadane.

archipelag-los-roques
Parki Narodowe, których jest tu aż 43 wraz z rezerwatami i pomnikami przyrody przyrody, zajmują łącznie 22% powierzchni kraju. Tropikalny klimat z temperaturami od 25 do 40º C, sprzyja bogatemu życiu roślinnemu i zwierzęcemu. W zróżnicowanych biologicznie systemach, a zwłaszcza w dżungli amazońskiej i delcie rzeki Orinoko, żyje około 25 tys. gatunków roślin, ponad trzysta gatunków ssaków (w tym wspaniałe koty leśne – jaguary), 283 gatunki węży, ponad gatunków 200 płazów i największa na świecie liczba około 1400 gatunków ptaków, co stanowi wielki potencjał dla turystyki ekologicznej, przyciągając zwłaszcza międzynarodowe rzesze ornitologów.

teleferico_warairarepano
W Wenezueli znajduje się też jeden z największych parków narodowych na świecie – Canima o pow. 30 tys. km², wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na tą prestiżową listę trafiło też stołeczne Caracas oraz założone w 1527 r. kolonialne miasteczko Coro (właściwie Santa Ana de Coro), zbudowane w znacznej części z gliny!
Na wielki potencjał turystyczny Wenezueli wpływa nie tylko wspomniana już bioróżnorodność, jest to także bardzo i zróżnicowany kraj pod względem kultury, religii, obchodzonych świąt i misteriów, architektury, muzyki, gastronomii, sztuki ludowej i rzemiosła.

wenzuela-plaja-valdez
Najbardziej znanym turystycznym regionem Wenezueli jest wspomniana już Isla Margarita ale najpiękniejszym chyba zakątkiem wybrzeża Morza Karaibskiego jest Archipelag Los Roques położony 180 km na północ od stołecznego Caracas, składający się z 42 małych wysp zwanych cayos oraz 300 skalistych raf, mielizn i raf koralowych otaczających lagunę o kształcie atolu. Niektóre rafy wynurzają się z cudownie ciepłego morza jedynie podczas odpływu. Na jedynej zamieszkałej wyspie archipelagu Gran Roque jest port i lotnisko.
Na przeciwległym krańcu znajdziemy andyjską Cordillierę del Merida, na którą wjechać można najdłuższą 12,5 km (!) kolejką linową na świecie, docierającą do wysokości 4.767 m n.p.m. Pasażerowie w ciągu godziny z subtropikalnej doliny wynoszeni są w wysokie góry w otoczenie ośnieżonych wyniosłych szczytów.

wenezuela-juan-griego
Nazwę Wenezuela, co oznacza Mała Wenecja, nadał temu krajowi Amerigo Vespucci, któremu indiańskie domy na palach skojarzyły się z ojczystą Serenissimą. Od jego imienia odkryty przez Kolumba kontynent nazwany został Ameryką.
Grzegorz Micuła

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl