Warszawę – co nie jest zbytnim zaskoczeniem – okrzyknięto ostatnio polską stolicą mody. Czy nasze miasto może jednak się równać z Paryżem i Mediolanem? No cóż, do tego trzeba będzie zapewne jeszcze trochę czasu. Póki co, zwycięża w modowym rankingu dziesięciu największych polskich miast stworzonym przez Galerię Marek.

Warszawa okazała się tu niemal bezkonkurencyjna – wszystko dzięki obfitemu kalendarzowi prestiżowych modowych imprez, ogromnej ofercie salonów i butików oraz tworzącym tu popularnym projektantom. W poszukiwaniu polskiej stolicy mody Galeria Marek przyjrzała się m.in. najważniejszym modowym wydarzeniom i imprezom, oryginalnym butikom i showroomom, szkołom i uczelniom modowym oraz lokalnym projektantom. W sześciu kategoriach Warszawa zdobyła 117 punktów, zajmując pierwsze miejsce – przed Krakowem i Wrocławiem.

Stolica bije na głowę pozostałe miasta przede wszystkim pod względem modowych eventów: pokazów, targów mody, spotkań i warsztatów. W okresie uwzględnionym przez autorów zestawienia odbyły się tu aż 44 większe wydarzenia! To prawie trzy razy więcej niż drugi w tej kategorii Wrocław.

Warszawa, podobnie jak większość stolic, jest pierwszym punktem, w którym otwierają się sklepy najważniejszych marek. Tu też znajduje się większość instytucji związanych z modą, jak redakcje magazynów czy showroomy.

Stolica przegrywa jednak z Krakowem i Poznaniem pod względem oferty edukacyjnej dla przyszłych projektantów. W stolicy działa prestiżowa Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru. W pozostałych dwóch miastach modowych szkół i uczelni jest nieco więcej.

Modowy ranking polskich miast oraz szczegółowe wyniki dla Warszawy znajdują się na blogu Galerii Marek.

A naszym zdaniem? Dla nas Warszawa jest przede wszystkim miejscem, gdzie można znaleźć dziesiątki urokliwych butików z fantastyczna obsługą, gdzie można ubrać się od stóp do głów i to niekoniecznie wydając fortunę. Mamy swoje ulubione miejsca: Cloudmine na Paryskiej, cały kompleks Mysia 3 – ze szczególnym wskazaniem na butik SVOI, parę urokliwych zakątków na Koszykowej i Mokotowskiej – prawdziwym zagłębiu polskich projektantów. W poszukiwaniu niebanalnej mody warto zapuścić się właśnie w te strony