Każdy z nas mały i duży przechodził anginę. Objawia się zaczerwienionymi i powiększonymi migdałkami z białym nalotem. Pojawia się tez silny ból gardła, głowy oraz najczęściej występuje wysoka gorączka. W leczeniu stosuje się m.in. antybiotyki.
Często anginy są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu i powodują poważne powikłania.
Jeżeli stosowanie antybiotyków oraz leczenie uodparniające, szczepionkowe nie pomaga, konieczny jest zabieg.
Trzeci migdał położony jest w stropie nosogardła. Zwykle ma czworokątny lub trójkątny kształt i składa się z 4 do 6 płatów rozdzielonych przegrodami łącznotkankowymi.
Nasilony wzrost migdałka gardłowego przypada miedzy 3 a 4 oraz 6 i 7 rokiem życia. Najczęściej po okresie pokwitania ulega stopniowemu zanikowi. Samo powiększenie migdałka nie jest choroba, jednak z uwagi na swoje umiejscowienie patologicznie przerośnięty trzeci migdal może być przyczyna wielu procesów chorobowych. Najczęściej sa to: anginy, nawracając zapalenie ucha środkowego, częste infekcje nosa i zatok przynosowych. Objawiają się się ropnymi katarami, zaburzeniami w oddychaniu /podczas snu chrapaniem i bezdechem/ oraz zaburzeniami we wzroście uzębienia i wadami zgryzu. Dzieci które mają przerost migdałka gardłowego maja stale uchylone usta, są apatyczne i blade. Utrudnionemu oddychaniu przez nos towarzyszy śluzowo-ropna wydzielina. Można tez zaobserwować, ze dziecko gorzej słyszy. Przewlekła niedrożność dróg oddechowych może mieć wpływ na spowolnienie rozwoju intelektualnego i fizycznego dziecka. Bardzo ważna jest konsultacja i diagnoza u specjalisty laryngologa który dobierze najskuteczniejsza metodę leczenia.
W przypadku występowania negatywnych objawów związanych z przerostem trzeciego migdałka wykonujemy najczęściej chirurgiczne usuniecie – adenoidektomię. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy zastosowaniu wizualizacji endoskopowej, umożliwiającej precyzyjne wycięcie tkanki adenoidalnej. Należy dodać, że wycięcie migdalka gardłowego nie powoduje upośledzenia odporności organizmu. Obecne nowoczesne metody leczenia są bezkrwawe, bezpieczne. Dziecko po takim zabiegu wraca do domu już po 3 – 4 godzinach. Powrót do przedszkola czy szkoły może nastąpić po upływie tygodnia.
Dr n. med. Michał Michalik
specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi
Centrum Medyczne MML