Teatr Współczesny w Warszawie to miejsce znane nie tylko mieszkańcom stolicy, ale i całego kraju. Wystawiane sztuki to specjalnie dobrana obsada oraz reżyseria. Dzięki temu coraz więcej osób odwiedza to miejsce na mapie Warszawy. Teatr Współczesny mieści się w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej.

Jego historia rozpoczęła się jednak w Łodzi. Nazywany był wtedy Teatrem Kameralnym. W 1949 roku został przeniesiony do Warszawy i nazwany Teatrem Współczesnym. W początkowej fazie rozwoju teatru zarządzał nim Erwin Axer, który w swoim czasie był też dyrektorem naczelnym teatru. Od 1981 roku teatrem kieruje Maciej Englert. Dzięki sztukom, które były przedstawiane, o teatrze zawsze było głośno. Mimo małych pomieszczeń, które nie mogły pomieścić zbyt wiele oglądających, zawsze starano się urozmaicać repertuar, aby zainteresowani mogli częściej odwiedzać teatr. Kolejnym rozwiązaniem, które wtedy wprowadzono, było otwarcie drugiej małej sceny przy ulicy Czackiego. W 1972 roku miejsce to doczekało się remontu i od tamtej pory przestało należeć do teatru.

Dalsze dzieje Teatru Współczesnego

W 1997 roku w końcu otwarto drugą scenę w baraku i tak też ją nazwano. Swoje sześćdziesięciolecie Teatr Współczesny obchodził w 2009 roku. Do obejrzenia w Teatrze Współczesnym są jedne z najlepszych sztuk w specjalnie dobranych obsadach. Teatr nie próbuje nadpisywać sztuk, które wystawia, mimo że nazywany jest współczesnym. To z pewnością warto odwiedzenia miejsce przez wszystkie osoby, które chcą na co dzień obcować ze sztuką. Aktualnie w repertuarze teatru znajdziemy m.in. takie spektakle, jak „Nim odleci”, „Psie serce”, „Hamlet” i „Zbrodnie serca”. Estetyczna przeciwwaga wobec „przepisywania klasyki” i rzetelność stały się dewizą Teatru Współczesnego, co tylko potwierdzały kolejne, regularne premiery polskiej i światowej klasyki w ostatnich sezonach. Teatr nadaje dramatom współczesny rys, a dramaturgii i adaptacjom literatury współczesnej znamion uogólnienia.