Swoją działalność teatr rozpoczął w 1957 roku przy ulicy Sierpeckiej 7 na rogu Próchnika (który w późniejszych latach został wpisany do rejestru zabytków). Teatr charakteryzuje się uroczym oraz zjawiskowym wnętrzem o doskonałej akustyce. Całość jest w stanie pomieścić wielu odbiorców, zapewniając bardzo dobrą widoczność z racji istniejącego układu amfiteatralnego. Duża scena umożliwia wystawianie spektakli o różnorodnej tematyce.
Pierwszy spektakl na deskach Komedii
Spektaklem, który rozpoczął przygodę Komedii z publicznością, była premiera musicalu „Kiss me Kate” autorstwa Cola Portera, którego polski przekład zapewnili Janusz Minkiewicz i Antoni Marianowicz, reżyserem spektaklu był Jerzy Rakowiecki, a scenografią zajął się Jan Kosiński. Premiera odbyła się 14 września 1957 roku. Teatr Komedia od początku stawiał na klasyczne komedie. Na jego deskach można było podziwiać takie spektakle, jak: „Gwałtu, co się dzieje”, „Dożywocie” autorstwa Aleksandra Fredry, różnorodne komedie muzyczne oraz śpiewogry np. „Ja się boję braci Rojek”, „Kram z piosenkami”. Nie zabrakło również klasycznych spektakli dla dzieci i młodzieży jak: „Pierścień i róża”, czy „Krasnoludki, krasnoludki”.
W styczniu 1990 roku teatr zmienił nazwę na „Północne Centrum Sztuki”, w 1992 roku dodana została ponownie nazwa Teatr Komedia. W tym roku do repertuaru na powrót trafiły spektakle klasyczne, takie jak „Pan Tadeusz”, czy „Pan Twardowski” oraz wiele innych.
Powrót do przeszłości
Teatr Komedia to miejsce zarówno dla dużych jak i małych. Każdy odbiorca w repertuarze Komedii znajdzie coś dla siebie. Miejsce to pozwala w łatwy i przystępny sposób obcować z kulturą wyższą i jest idealną odskocznią od zabieganej rzeczywistości. Teatr czeka na każdego z otwartymi drzwiami oraz repertuarem, który przyniesie ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń.