Pasaż Wiecha to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie, a w najbliższy weekend zostanie szczególnie wyróżnione. W ramach trwającego od początku lipca Festiwalu Miejskiego odbędą się obchody symbolicznych 52 urodzin. Organizatorzy Festiwalu, wśród nich Domy Towarowe Wars, Sawa, Junior wraz z partnerami instytucjonalnymi oraz mieszkańcami, zapraszają na bardzo bogaty program edukacyjny i artystyczny – warsztaty, koncerty oraz debatę ekspercką na temat przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Centrum Warszawy. Debata odbędzie się na żywo w sobotę 31 lipca o godzinie 11.00 na Pasażu Wiecha, a transmisja dostępna będzie w mediach społecznościowych w wydarzeniu na platformie Facebook.

Pasaż Wiecha to bezsprzecznie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli powojennej warszawskiej architektury. Przez ostatnie pół wieku pasaż przechodził rozmaite transformacje, zmieniała się koncepcja architektoniczna miejsca oraz funkcje, jakie pełnił. Obecnie zatracił charakter miejskiego placu i stał się głównie traktem komunikacyjnym. Chcąc ożywić ten centralny punkt w stolicy Domy Towarowe Wars Sawa Junior od trzech lat prowadzą działania na rzecz zmian i ożywienia śródmiejskiej przestrzeni.

Wśród atrakcji zaplanowanych na 52. urodziny są między innymi wystawy poświęcone historii Pasażu Wiecha, gry miejskie, wyprawa zabytkowym „ogórkiem”, warsztaty kreatywne, spotkania
z przedstawicielami warszawskich organizacji i stowarzyszeń, spacery z przewodnikami oraz Dancing Międzypokoleniowy. Specjalne stoiska przygotowali też mieszkańcy we współpracy z lokalnymi organizacjami – Stowarzyszenie Użytkowników i Mieszkańców Ściany Wschodniej oraz Stowarzyszenie Marszałkowska. 

Organizatorzy stawiają przede wszystkim na wspieranie i współpracę ze społecznością lokalną, w tym mieszkańcami i przedsiębiorcami oraz na działania kulturalno-edukacyjne. Dlatego cały Festiwal koncentruje się na promocji takich idei i działań jak filozofia zero waste, ekologia, rzemieślnictwo oraz historia Warszawy. Do współpracy włączyły się również organizacje społeczne takie jak Tu było, tu stało. 

 

Cała oferta festiwalowa jest bezpłatna, a impreza została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a do wspólnego działania włączyli się liczni partnerzy instytucjonalni i merytoryczni, przykładowo Dom Spotkań z Historią.

Festiwal rozpoczął się w weekend 2 lipca i odbywać się będzie w każdy piątek i sobotę aż do 11 września. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się liczne koncerty, warsztaty, pokazy oraz debata o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Pasażu Wiecha i Centrum Warszawy – miejsca, które przez lata nie wykorzystywało swojego potencjału. Festiwal ma być nie tylko ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Stolicy, ale również miejscem dyskusji na temat przywracania śródmieścia mieszkańcom, tym samym wpisując się w szerszą strategię przywrócenia rangi centrum Warszawy wdrażanej przez stołeczny ratusz. 

Pełna lista wydarzeń jest dostępna na stronie internetowej https://warssawajunior.pl/pasaz-wiecha/  

Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta St. Warszawy oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a partnerami zostali: Dom Spotkań z Historią, Tu Było, Tu Stało, Stowarzyszenie Masław, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Meloradio, Niebieski Label, Dancing Międzypokoleniowy, Florabo, Teatr 21, Zwalcz Nudę, Relax Cafe Bar i wielu innych. 

***

Atrium European Real Estate Limited

Atrium to jeden z wiodących właścicieli, zarządców i deweloperów centrów i nieruchomości handlowych w Europie Środkowej. Na dzień dzisiejszy w portfolio Grupy znajduje się 26 aktywów zlokalizowanych w czterech krajach: Polsce, Czechach, Słowacji oraz w Rosji, o łącznej wartości rynkowej 2,5 mld euro i całkowitej powierzchni najmu brutto (GLA) wynoszącej ponad 809 000 mkw. Spółka jest notowana na giełdzie w Wiedniu oraz Euronext Amsterdam, gdzie jest oznaczona symbolem ATRS. 

W styczniu 2020 rokuAtrium ogłosiło nową strategię dywersyfikacji swojego portfela poprzez inwestowanie i zarządzanie mieszkaniami na wynajem, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy.