19 października 1466 roku, po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami, zawarto w Toruniu pokój na mocy którego w skład Rzeczypospolitej weszły m.in. leżące nad Wisłą miasta pruskie. Nową prowincję nazwano Prusami Królewskimi. Wtedy też, po raz pierwszy w historii, król Polski zapanował nad całym żeglownym biegiem Wisły – od Krakowa po Gdańsk. Powszechnie przyjmuje się, że rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle, który rozpoczął piękny i długi okres żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania gospodarczej, kulturalnej i militarnej potęgi Polski.



Rok 2017, w którym przypada 550. rocznica zapoczątkowania pierwszej wolnej żeglugi handlowej na Wiśle, został ogłoszony w Warszawie „Rokiem Rzeki Wisły”. Przez wiele, zbyt wiele, lat rzeka dzieliła naszą stolicę na część lepszą i gorszą. Od kilku lat Warszawa próbuje zwrócić się ku Wiśle. Inicjatywa stworzenia Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły połączyła środowiska nadwiślańskie oraz miłośników królowej polskich rzek. Wspólne działanie zaowocowało uchwałą Sejmu.
Dlaczego Wisła?
Wisła, wielka rzeka od wieków w całości płynąca przez Polskę, jest symbolem naszej tożsamości narodowej. Jest bohaterką pieśni, poematów, legend… Jej przyszłość powinna obchodzić nas wszystkich. Dlatego postanowiono, że Rok Rzeki Wisły będzie ogólnonarodowym świętem, a jego podstawowym celem – zrównoważony rozwój rzeki i jej okolic. W świętowanie włączyli się wszyscy, którym sprawy wiślane są bliskie – zarówno wodniacy, rekonstruktorzy tradycyjnych łodzi i odnowiciele flisactwa, miłośnicy i obrońcy przyrody, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt, jak też ci, którzy chcieliby przywrócenia taniego i ekologicznego szlaku transportowego na Wiśle oraz szlaku turystycznego. Powstała też Fundacja Rok Rzeki Wisły 2017, której działania były skoncentrowane na inicjowaniu działań związanych z promocją Wisły jako niezwykłego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Fundacja popularyzuje ogromny potencjał turystyczny i gospodarczy królowej polskich rzek.
Miasto stołeczne Warszawa włączyło się…

Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 4 (57)/2017.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl