Chleb, to pokarm, który towarzyszy nam podczas większości posiłków. Pieczywo kupujemy w sklepikach, w dużych i małych sieciowych placówkach, w piekarniach. Spodziewamy się, że będzie to smak tradycyjnego polskiego chleba. Ba, nie wiadomo jednak, z czego powstają bochenki i bułki. I co zjadamy?

Pełną odpowiedź zawsze znają osoby zaangażowane w przebieg konkursu wypieku chleba „Master Baker”. Chodzi o obie strony tego przedsięwzięcia – jurorów znających się na technologii pieczenia, i uczestników, którzy muszą przedstawić kolejne kroki w tworzeniu konkursowych wypieków. Czego użyli do wypieczenia konkursowego egzemplarza i w jaki sposób.

Master Baker – konkurs prozdrowotny

Celem konkursu jest promocja wartości odżywczej pieczywa wytwarzanego w procesie długiej, wieloetapowej fermentacji, z udziałem odpowiedniej ilości naturalnych kwasów piekarskich, z zachowaniem odpowiedniej temperatury, aby w pełni mogła rozwinąć się fermentacja mlekowa. Najlepiej, gdyby wykorzystano mąki z pierwotnych odmian zbóż, z upraw ekologicznych, koniecznie lokalnych, aby ograniczać ślad węglowy.

Czesław Meus z chlebem ze zboża trispa
Piotr Połomski

Dotychczas przeprowadzone edycje „Master Bakera” to sukces organizatora – Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, a przede wszystkim sukcesy ambitnych finalistów najpopularniejszego konkursu pieczenia chleba. Liczy się też zysk edukacyjny i szerzenie wiedzy o składnikach prawdziwego chleba. Stowarzyszenie „Polska Ekologia” przez 16 lat swojej działalności kładzie nacisk właśnie na edukację konsumencką, zaś jej aktywni członkowie organizują rozmaite imprezy temu służące. Twórcami opisywanego tu przedsięwzięcia są panowie – Czesław Meus – mistrz piekarski i cukierniczy, jako przedstawiciel organizatora, czuwający na prawidłowym przebiegiem konkursu, oraz Piotr Połomski, z wykształcenia piekarz i kucharz, a zarazem administrator grup facebookowych poświęconych piekarstwu.

Za realizację konkursu odpowiadają Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Master Baker dla wszystkich

Wyjaśnijmy od razu, że uczestnicy rywalizują z konkurentami w ramach wybranej kategorii. „Master Baker 2023” to w rzeczywistości cztery konkursy: pierwszy dla profesjonalnych piekarzy, drugi dla uczniów, trzeci dla amatorów, tzw. „domowych piekarzy” i czwarty dla kół gospodyń wiejskich (KGW).

Trzeba podkreślić, że głównym celem edukacyjnego i prozdrowotnego przedsięwzięcia jest to, aby przy obecnym, niskim spożyciu pieczywa, dostarczało ono maksymalną ilość składników odżywczych. Konsumenci powinni otrzymać pieczywo smakowite – to nie ulega wątpliwości, ale także pieczywo o wysokiej wartości odżywczej. O wszystkie te aspekty muszą dbać piekarze. Właśnie takie pieczywo powinno pochodzić z piekarni rzemieślniczych!

Konkurs promuje pieczywo wytwarzane w procesie długiej, wieloetapowej fermentacji, z udziałem odpowiedniej ilości naturalnych kwasów piekarskich, prowadzone w odpowiedniej temperaturze, aby w pełni mogła rozwinąć się fermentacja mlekowa, z mąk z pierwotnych odmian zbóż, z upraw ekologicznych, koniecznie lokalnych – celem ograniczenia śladu węglowego.

Kalendarz konkursowy

Eliminacje do tegorocznej edycji rozpoczęły się 15 czerwca, całe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Przyszłość chleba tkwi w tradycji”.

Spośród zgłoszonych w eliminacjach prac jury wybierze 12 finalistów w czterech kategoriach: piekarze zawodowi, amatorzy, koła gospodyń wiejskich oraz uczniowie szkół o profilu spożywczym. Autorzy najlepszych prac spotkają się w finale na żywo podczas Targów Polagra w Poznaniu 27 i 28 września 2023 r . w specjalnie zaaranżowanej konkursowej piekarni, bogato wyposażonej w surowce oraz wszystkie niezbędne akcesoria i urządzenia. 29 września podczas uroczystej gali zostaną wręczone nagrody. A przy tym będzie to okazja do nawiązania kontaktów i może krok do dalszej kariery. Świadczą o tym przykłady z poprzednich edycji „Master Bakera”.

Uwaga – eliminacje trwają tylko do 10 września 2023.

Strona konkursowa www https://MasterBaker.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://MasterBaker.pl/?strona=formularz