„Proces” w reżyserii Krystiana Lupy to największe wydarzenie teatralne ostatnich lat. Spektakl początkowo powstał w wersji trwającej 7 godzin, jednak przechodząc różnorodne zmiany, dzisiaj wystawiany jest w formie znacznie krótszej, bo 5-godzinnej. Krystian Lupa należy do czołowych polskich reżyserów, którego spektakle wystawiane są nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Dzięki niepowtarzalnej konwencji i zaskakującej formie „Proces” plasuje się w czołówce najlepszych przedstawień w polskiej reżyserii.

Powieść opowiada o Józefie K., który zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił. Co gorsza, bohater nie wie nawet, co dokładnie zostaje mu zarzucone, ponieważ czytelnik nie dowiaduje się tego przez całą książkę. Przeciwko bohaterowi zostaje wytoczony proces, a Józef K. do końca nie wie, dlaczego został oskarżony oraz jak rzekomy proces będzie się odbywał. Dostaje jedynie wskazówki dotyczące poszczególnych miejsc, w których będzie sądzony. „Proces” w brawurowy sposób ukazuje uwikłanie każdego człowieka w system, z którego nie ma ucieczki. Mało tego, nikt z nas nie wie, dlaczego się w nim znalazł, jak z niego wyjść i co nastąpi kolejno. Każdy z nas jest sądzony za czyny, których jeszcze nie popełniliśmy, za czyny prawdopodobne, ale też sądzony bezpodstawnie.

Przedstawienie Krystiana Lupy to niewątpliwie mistrzowskie ukazanie uwikłania jednostki, ale jednocześnie zadawanie ważnych pytań, dotyczących natury człowieka, jego relacji, kondycji i marności w świecie dominującego systemu. Na całość spektaklu składa się również brawurowa scenografia autorstwa reżysera, jak i doborowa obsada. Aktorzy, w większości z dawnej grupy aktorskiej Teatru Polskiego we Wrocławiu w niesamowity sposób ukazali każdy element tej złożonej opowieści. „Proces” można zobaczyć w Teatrze Nowym w Warszawie. Bilety są do kupienia tradycyjnie w kasie teatru lub za pośrednictwem strony internetowej teatru. Dodatkowo widzowie mogą skorzystać z portali, przeznaczonych do sprzedaży i kupna wejściówek.