Produkujemy wiele dobrych serów, sporo eksportujemy. A czy możemy wytwarzać jeszcze lepszy nabiał? Możemy, a drogi do tego wytycza podniesiona jakość i smak poszukiwany przez konsumentów.

Zacznijmy od dobrego surowca. Na uzyskanie dobrego mleka ma wpływ sposób karmienia krów. Im jest bardziej naturalny, im na łące rośnie więcej ziół, tym końcowy produkt jest lepszy. Zasłużoną sławą cieszą się alpejskie sery. Swoją renomę zawdzięczają zarówno sposobom karmienia krów, owiec i kóz, jak i starannie prowadzonemu procesowi przetwarzania mleka. Każdy etap wyrabiania jest zgodny z tradycyjnymi recepturami, a wypasane na zboczach gór i w dolinach, karmione sianem i ziołami zwierzęta dają unikalny rodzaj mleka.

Równajmy do najlepszych

Polski przykład to leżące na terenie Parku Doliny Dolnej Wisły gospodarstwo, prowadzone przez pana doktora nauk rolniczych, inżyniera Piotra Urtnowskiego, hodowcę, przetwórcę i rolnika. Ten serowar może się poszczycić czterema nagrodami smakoszy – za ser smażony i ser podpuszczkowy z kozieradką, masło wiejskie i Grand Prix Festiwalu Smaku w Grucznie 2017. Do tego trzeba doliczyć kolejną nagrodę za twaróg pełnotłusty, oceniany przez jury w konkursie Arcysera w Minikowie, w listopadzie 2022.

Na konferencji bezcenne podpowiedzi

Całe to wprowadzenie niech posłuży za zachętę do wzięcia udziału w kolejnej już, trzeciej z kolei, konferencji pt. „Wpływ wypasu krów na jakość mleka i jego przetworów” w Sypniewie. Oficjalny tytuł tej konferencji jest bardzo skromny, bardziej zachęcająco zabrzmiałoby –„Jak pasiesz swoje stado, tak zarabiasz”. A rzecz może wyjaśnić przedstawienie grona prelegentów. Wśród nich jest wspomniany wyżej pan dr inż. Piotr Urtnowski z prelekcją poświęconą upowszechnieniu dobrych praktyk wśród hodowców, przetwórców; a także wiedzy o pozytywnym znaczeniu karmienia krów zielonką pastwiskową.

Kolejnym autorytetem na tej konferencji będzie prof. dr hab. Józef Tyburski (z Uniwersytetu Warmińsko –Mazurskiego {UWM}w Olsztynie,) z wystąpieniem o wykorzystaniu potencjału użytków zielonych jak źródła taniej i wysokiej jakości paszy. Pan profesor jest praktykiem prowadzącym własne gospodarstwo ekologiczne i autorem 17 książek dotyczących różnych dziedzin rolnictwa ekologicznego. Tą tematyką zajmuje się już 37 lat.

Kolejny wykładowca to prof. Tomasz Sakowski (z Instytutu Genetyki, Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu) wyjaśniający jak w „Zielony Ład” wpisuje się w wykorzystanie zachowawczych ras bydła w rolnictwie ekologicznym. To świetna okazja posłuchania naukowca zajmującego się m.in. genetyką i ekologiczną hodowlą bydła. Jest także autorem instrukcji służącej do modyfikacji runi pastwiskowej i łąkowej. Wyjaśnijmy, że chodzi o modyfikację kobierca roślinnego o różnorodnym składzie botanicznym.

Dr inż. Dominika z Katedry Biochemii (UWM Olsztyn) zajmie się podnoszeniem świadomości uczestników konferencji, świadomości dotyczącej znaczenia jakości mleka i jego przetworów.

Organizatorem tak bogatego przedsięwzięcia, finansowanego przez Fundusz Promocji Mleka, jest Stowarzyszenie „Polska Ekologia” korzystające z pomocy dyrektora i grona pedagogicznego oraz z uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, na ul. Kwiatowej 3. I tam o godzinie 11.30 należy kierować kroki 19 maja 2023.