Pałac Łazienkowski jest pięknym przykładem klasycznego stylu. Mieści się on w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Cały zespół pałacowy umiejscowiony jest na sztucznej wyspie, którą otacza staw. Połączony z lądem za pomocą dwóch mostów zwieńczonych kolumnami. Nieopodal jeziora znajduje się również Amfiteatr. Jest to miejsce, które nadaje się idealnie zarówno do samotnych wędrówek, jak i spotkań z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Pałac Na Wyspie roztacza wyjątkową atmosferę oraz raduje oczy wysublimowanym pięknem. Jest to zabytek, który cieszy zmysły, a jego okolica pozwala znaleźć wydajną odskocznię od codziennego zabiegania oraz zgiełku wielkiego miasta.

Trochę historii

Pałac na początku był barokową łaźnią, która została przebudowana na życzenie Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772 – 1793. W latach tych pałac został rozbudowany w stylu klasycznym, za projekt odpowiedzialny był Dominik Merlini. W środku znajduje się całe mnóstwo dekoracji malarskich oraz rzeźbiarskich, które przykuwają wzrok i koją zmysły swoim pięknem. Pałac przeszedł wiele trudnych chwil. Po upadku powstania warszawskiego Niemcy podpalili wnętrze. Z powodu pożaru zniszczone zostały najstarsze i najcenniejsze pomieszczenia pałacu. Mimo planów wysadzenia budynku nie doszły one na szczęście do skutku. Odbudowa Pałacu trwała od 1945 do 1960 roku.

Miejsce, które warto odwiedzić

Będąc w Łazienkach Królewskich w Warszawie nie sposób pominąć Pałacu na Wyspie. Jest on dobrze widoczny już z oddali, przyciąga wzrok i zaprasza do siebie. To zabytek, który wiele przeszedł, żeby móc cieszyć odwiedzających swoim wyjątkowym pięknem oraz zbiorami licznych eksponatów. Chodząc po niniejszym Pałacu, czuje się pod nogami i na około ciężar wielkiej historii, co daje odwiedzającemu uczucie bycia częścią czegoś większego. Jest to jedne z najlepszych miejsc do obcowania z wysoką kulturą nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. Warto dopisać do swojej listy miejsc do zobaczenia właśnie ten zabytek.