Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce (112 m n.p.m.), znajduje się na placu Defilad 1 w Warszawie w dzielnicy Śródmieście. Do 1956 roku nosił nazwę „Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina”. Pałac od 2007 roku znajduje się w rejestrze zabytków.
Historia PKiN
Pomysłodawcą powstania Pałacu był Józef Stalin. Pałac Kultury i Nauki był „darem” narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Został wybudowany w latach 1952 – 1955, jego projektantem był radziecki architekt Lew Rudniew, który w swoim projekcie mocno inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur oraz amerykańskimi wieżowcami. W tym miejscu znajduje się i aktywnie działa wiele placówek lokalnych oraz zagranicznych firm, instytucji użyteczności publicznej, kin, teatrów, muzeów oraz uczelni wyższych. Co roku organizowane są tam różnorodne targi i wystawy. Pałac Kultury i Nauki to miejsce, w którym zawsze się coś dzieje i w którym każdy jest w stanie kulturowo odnaleźć coś dla siebie. To także częste miejsce wycieczek, w którym znajduje się taras widokowy z możliwością podziwiania panoramy Warszawy.
Pałac Kultury i Nauki jako zabytek
2 lutego 2007 roku PKiN został wpisany do rejestru zabytków. Stanowi on jedyny (obok dzielnicy MDM) zachowany w całości przykład architektury realizmu socjalistycznego. Jest naocznym świadectwem pierwszej połowy lat 50-tych w Polsce. Budowla ta przez wiele lat inspirowała polskich twórców – pałac pojawia się praktycznie w każdym filmie, którego akcja dzieje się w Warszawie. W literaturze również jest obecny, a jednym ze słynnych miejsc jest umiejscowienie pałacu w „Małej Apokalipsie” przez Tadeusza Konwickiego, gdzie to na schodach tego właśnie Pałacu, główny bohater ma dokonać samospalenia. Co ciekawe Pałac Kultury i Nauki to nie tylko „beton”, ale również okoliczna fauna. Na 43. piętrze gniazdują sokoły wędrowne, które można oglądać za pomocą zamontowanych kamer należących do Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. W miejscu tym można zetknąć się z szeroko rozumianą kulturą oraz odetchnąć powietrzem dawnej epoki. Jest to punkt na mapie Warszawy, który warto wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzenia w stolicy.