Ogród Saski jest parkiem miejskim w Warszawie. Znajduje się on pomiędzy placem marszowym Józefa Piłsudskiego, placem Żelaznej Bramy i ulicy Królewskiego, na Osi Saskiej. Był to w pierwszym założeniu geometryczny francuski ogród, który powstał w latach 1724 – 1748 dla króla Augusta II Mocnego. W czasie insurekcji kościuszkowskiej w 1774 roku został zdewastowany. W późniejszym okresie w latach 1816 – 1827 przerobiono go na ogród angielski. W wyniku działań wojennych, częściowo zniszczony został odtworzony w całości po wojnie.
Ogród Saski dawniej i dziś
Podczas II wojny światowej park ciągle znajdował się w rękach Niemców, a Polacy nie mieli do niego wstępu. Był on pod okupacją również w czasie Powstania Warszawskiego, w tym czasie uległa zniszczeniu większa część drzew oraz zabudowań ogrodowych. W 1948 roku park został odrestaurowany oraz przekomponowany. Mimo burzliwej historii i sporych zniszczeń w parku w Ogrodzie Saskim znajduje się całe mnóstwo ponad 200-letnich drzew, w tym pomników przyrody. W ramach akcji zalesiania w ogrodzie wiele światowych osobistości zasadziło swoje dęby – w 1996 roku była to królowa Elżbieta II, a w 2013 uczestnicy odbywającego się Szczytu Noblistów.
Najważniejsze obiekty, które warto zobaczyć w Ogrodzie Saskim
Pośród zabytków oraz tablic pamiątkowych znajdujących się w ogrodzie do najważniejszych zaliczają się:
- Fontanna w Ogrodzie Saskim
- Kamień ustawiony w 200-lecie oddania Ogrodu Saskiego do użytku
- Kamień pamiątkowy.
- Płyta pamięci zamordowanych mieszkańców
- Pomnik Marii Konopnickiej.
- Rzeźby – zespół dwudziestu jeden barokowych rzeźb wzdłuż głównej alei ogrodu z końca XVIII wieku
- Wodozbiór
- Zegar słoneczny
Ogród Saski to miejsce, które emanuje historią. Czuje się ją z każdym stawianym krokiem, a oczy mogą spokojnie błądzić po znajdujących się tutaj pięknych zabytkach. Ogród Saski jest miejscem zarówno do samotnych, jak i wspólnych wędrówek. Odpowiednio nastraja on do refleksji, niosąc spokój myślom oraz zmysłom. Jest to jedno z czołowych miejsc do zobaczenia