Nowa i najdłuższa

649

Z Sebastianem Tuszyńskim, inspektorem ds. planistyki z Działu Strategii Rozwoju Systemu Tramwajowego Tramwajów Warszawskich
rozmawiał Jan Kucel



Trasa do Wilanowa ma być największą inwestycją tramwajową od co najmniej sześćdziesięciu lat. Jaki jest jej planowany przebieg?

Tory połączą cztery dzielnice: Wilanów, Mokotów, Ochotę i Wolę, a cała trasa liczyć będzie blisko 20 km. Przebiegnie ulicami: al. Rzeczypospolitej, Sobieskiego, Belwederską, Spacerową, Goworka do Puławskiej (tu część tramwajów odbije w kierunku Śródmieścia), dalej ulicami Rakowiecką, Boboli, Rostafińskich, Banacha, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i tunelem pod Dworcem Zachodnim, gdzie powstanie wielosystemowy węzeł przesiadkowy. Dworzec z Wolą (z planowaną trasą tramwajową na ul. Kasprzaka) połączą dwie odnogi: tramwaje przez ul. Krzyżanowskiego pojadą w kierunku rozbudowującego się rejonu zabudowy biurowej na bliskiej Woli i stacji metra Rondo Daszyńskiego, a przez ul. Ordona – w kierunku nowych osiedli na Odolanach. Poza tym na Mokotowie powstaną krótkie odnogi na Sielce (na ul. Gagarina) i na Stegny (na ul. św. Bonifacego), a na Muranowie – dodatkowy kraniec dla linii Wilanów–Śródmieście. Rozważana jest też budowa dodatkowo dwóch krótkich odcinków końcowych na terenie Wilanowa. Torowisko w większości będzie przebiegało środkiem istniejących dróg: al. Rzeczypospolitej (z rezerwą w pasie dzielącym jezdnię), a także (wymagające kompleksowej przebudowy wraz ze zwężeniem jezdni o jeden pas w każdym kierunku) ulice: Sobieskiego, Belwederska, Gagarina, Spacerowa i Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Jedynie wzdłuż mniejszych ulic Rakowieckiej i Rostafińskich torowisko zostanie zbudowane z boku, zaś na Woli będzie przebiegać częściej wzdłuż planowanych ulic, niż istniejących. Przebudowa wymienionych ulic będzie obejmować także uzupełnienie zieleni i nasadzenie drzew (w miejsce tych drzew, które trzeba będzie wyciąć) oraz uporządkowanie ruchu pieszego i rowerowego.

Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 4 (57)/2017.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl