Z ekspertem, dr n. med. Michałem Michalikiem, otolaryngologiem z Centrum Medycznego MML w Warszawie rozmawia Daria Michalska.

 

Potocznie mówi się że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni… Co w przypadku, kiedy problem się przedłuża i towarzysza mu nieprzyjemne objawy takie 2 (1)zdjęcie dr Michał Michalikjak trudności z oddychaniem nosem (tzw „zatkany nos”), bóle głowy, poczucie ograniczenia słuchu czy nawet bóle karku?

Nie należy lekceważyć tych objawów i trzeba udać się do specjalisty laryngologa. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym efekty będą lepsze. Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie. Często pacjenci przypisują meczące bóle głowy migrenie. Tymczasem aktualne badania wykazują, że z siedmiu na dziesięć przypadków rzekomo migrenowych dolegliwości powstaje w wyniku nieleczonych zatok. Lekarz przeprowadza wywiad, a następnie wykonuje badanie endoskopowe oraz mikrobiologiczne – tzn pobiera wymaz z nosa. W szczególnych przypadkach zleca też tomografię komputerowa, która jest obecnie najnowocześniejszą metodą diagnozy. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu mamy możliwość diagnozowania przy wykorzystaniu tomografii komputerowej 3D.

Jak zapalenie zatok wpływa na nasz organizm? Proszę też nam wyjaśnić, co to właściwie są te zatoki?

Zatoki to przestrzenie w obrębie czaszki, które łącza się z jamą nosa otworami, tzw ujściami zatok. W warunkach fizjologicznych wypełnione są powietrzem, a ich wnętrze wyściela błona śluzowa. Maja za zadanie – mówiąc oczywiście w dużym uproszczeniu – wspomóc nawilżanie i ogrzanie wdychanego powietrza, chronią tez mózgoczaszkę i oczodoły. Stan zapalny w ich obrębie bardzo niekorzystanie działa na nasz cały organizm, z czasem tez powoduje poważne komplikacje, dlatego tak ważna jest odpowiednia terapia. Kiedy mamy problemy z zatokami, zamyka się ich ujście do jamy nosa i nie zostaje dostarczana odpowiednia ilość śluzu. Dlatego pojawiają się typowe objawy zapalenia, takie jak uporczywy katar, gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła oraz bóle głowy w obrębie twarzy. Ból nasila się np. przy schylaniu, pojawia się tez kaszel, gorączka i mamy problemy z węchem oraz słuchem.

Jednym ze sposobów leczenia jest tzw płukanie zatok. Na czym polega zabieg nazywany systemem hydrodebrider?

To metoda innowacyjna, co ważne mało inwazyjna – to endoskopowe płukanie zatok. Używamy do tego celu unikalnych, jednorazowych końcówek obrotowych, które usuwają wydzielinę zapalną. Dzięki temu zabiegowi można tez dostarczyć do wnętrza odpowiednie leki.

A na czym polega zabieg balonoplastyki?

Zabieg ten pozwala nie tylko skutecznie leczyć, przy jednoczesnej dbałości o komfort pacjenta, ale przede wszystkim bardzo skraca rekonwalescencję… Zabieg ten jako pierwsi zastosowali specjaliści w USA, nazywany jest XprESS LOProfile. Polega na wprowadzeniu specjalnej sondy z wykorzystaniem światłowodu, dzięki czemu możliwe jest leczenie ambulatoryjne w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest tak mało inwazyjny, że nie wymaga zakładania opatrunków. Balonoplastyka polega na wprowadzeniu przez nos sondy do zatoki i otwarciu przy ujściu „balonika” który udrażnia zatokę. Pacjent szybko powraca do normalnej aktywności. Ta nowoczesna metoda pozwala tez na ograniczenie po zabiegu leków przeciwbólowych oraz antybiotyków. MML jest pierwszą w Polsce i drugą w Europie placówką, która stosuje ta nowoczesna metodę leczenia zatok.

Dziękuję za rozmowę.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl