„Król” w Teatrze Polskim w Warszawie to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier minionego roku. Wystawiona na Dużej Scenie, przy każdym wznowieniu uzyskuje pełną salę zachwyconej publiczności. W reżyserii już kultowego i niezawodnego duetu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego opowieść zyskuje innych ram i wydobywa wiele sensów, które w warstwie tekstowej wydają się być nieuchwytne. Spektakl powstał na podstawie powieści Tadeusza Twardocha o tym samym tytule, która również stała się jedną z najbardziej wyczekiwanych, a jednocześnie jedną z najlepszych książek minionej dekady. Sprzedana w milionach egzemplarzy powieść stała się symbolicznym znakiem relacji polsko-żydowskiej w czasach powojennej Warszawy.
„Król” opowiada o targanej konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi Warszawie u progu drugiej wojny światowej. Mit zjednoczonej i narodowej polski wydaje się upadać w tym czasie, biorąc pod uwagę, jak bardzo świat przedstawiony zostaje wywrócony do góry nogami. „Król” to historia Jakuba Szapiro, żydowskiego boksera i najsłynniejszego warszawskiego urki, prawej ręki gangstera – Kuma Kaplicy. Szapiro walczy, zabija, kocha i pije – wszystko w międzywojennej Warszawie, zamienionej w pole walki o wpływy. W ujęciu Tadeusza Twardocha na ulicach ówczesnej Warszawy rządzi przemoc, a jej granice zaczynają się powoli zacierać. Spektakl ukazuje miasto jako przestrzeń pozbawioną zasad, pełną przemocy, ale również rozwiązłych stosunków, a także zapomnianych czy przemilczanych relacji międzyludzkich. W tym chaosie każdy z bohaterów próbuje się odnaleźć, jednak rdzeniem narracji jest opowieść głównego bohatera. Warto dodać, że przedstawienie opowiada przede wszystkim o Warszawie tamtego okresu, przenosząc linię opowieści z książki na scenę.
Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie będzie można zobaczyć „Króla” już w dniach 5-8 marca, jak i 3-4 kwietnia. Bilety dostępne są zarówno tradycyjnie w kasie teatru, jak i za pośrednictwem strony internetowej teatru. Widz ma również możliwość zakupienia biletów, korzystając z portali, pośredniczących w sprzedaży biletów