„Kordian” w Teatrze Narodowym to hołd dla mistrzów polskiego teatru, ale i portret Polaka padającego ofiarą własnej słabości i kompleksów. Spektakl powstał w ramach hucznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego wymowa ma charakter bardzo narodowościowy. Przedstawienie, powstałe w reżyserii Jana Englerta, zostało określone jako żywe i zrywające z klasyczną narracją dramatu. Reżyser jest współczesnym, najdłużej sprawującym kierownictwo, dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie. Wraz z wybitną obsadą teatru stworzył brawurowe i niesamowite widowisko, które na długo pozostaje w myślach i sercach widzów,

„Kordian” to romantyczny dramat narodowy, opowiadające historię wyzwolenia Polski. Dzięki nadanym mu sensom przez reżysera, na scenie Teatru Narodowego widz ma okazję zobaczyć niecodzienną i zrywającą z klasyczną formą, narrację, która pozwala na nowe, świeższe spojrzenie na wymowę dramatu dzisiaj. W spektaklu nie brak również odwołań do głośnych inscenizacji polskiej klasyki, takich jak główny rdzeń symboliczny narracji w dramacie. Wpisując przedstawienie w wydźwięk jubileuszowy z pewnością to, co wydaje się do powiedzenia, wybrzmiewa silniej i bardziej dobitnie.

Nie należy również zapomnieć o samym Teatrze Narodowym, który uważany jest za najbardziej prestiżowy teatr w Polsce. Sale teatralne ogromnych rozmiarów i znakomite sceny dodają wyjątkowości każdej inscenizacji, która ma okazję zaistnieć we wspaniałej przestrzeni. Mistrzowska obsada aktorska brawurowo opowiada historię, a także wciela się w poszczególne postaci. W spektaklu nie brakuje również cudownych strojów i pięknej charakteryzacji. W 2019 roku spektakl będzie grany w dniach 22-24 marca w Teatrze Narodowym w Warszawie. Bilety na przedstawienie dostępne są w kasie teatru, za pośrednictwem strony internetowej, jak również na portalach sprzedażowych, oferujących bilety oraz wejściówki. Ze specjalnym udziałem Ignacego Gogolewskiego spektakl odbędzie się w dniach 22, 23, 24 marca. Nagranie orkiestry pod dyrekcją Mirosława Jastrzębskiego.