Jak naprawdę wygląda życie obcokrajowców w USA? Z jakimi trudnościami muszą zmagać się każdego kolejnego dnia? Sprawdź w Teatrze Narodowym.
Martyna Majok to amerykańska twórczyni literatury o polskich korzeniach, która w 2018 r. zdobyła prestiżową Nagrodę Pulitzera, przyznawaną autorom z USA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, beletrystyki oraz muzyki. W przeszłości jej laureatami zostawali m.in. znani na całym świecie Sinclair Lewis, John Steinbeck czy William Faulkner. Nie dziwi więc fakt, że od pewnego czasu zainteresowanie twórczością Majok stale wzrasta, o czym przekonujemy się m.in. poznając repertuar warszawskiego Teatru Narodowego. Widnieje w nim bowiem widowisko zatytułowane IRONBOUND. Za torami, za mostem. Jest to historia oparta na treści dramatu wspomnianej literatki, opowiadająca o losach żyjącej od dwudziestu lat w Stanach Zjednoczonych Darii. Główna bohaterka spektaklu (w tej roli Ewa Konstancja Bułhak) zarabia na życie jako sprzątaczka, marząc jednocześnie o opuszczeniu przedmieść jednego z miast w stanie New Jersey, w którym miał ziścić się jej amerykański sen. Czas szybko pokazał jednak, że życie w USA nie wygląda tak różowo, jak myślą miliony Polaków oraz obywateli innych krajów podążających za ocean w poszukiwaniu lepszego jutra. Boleśnie przekonuje się o tym Daria, która mimo przeciwności losu nie rezygnuje jednak z walki o swoje marzenia. Czy ulegną one spełnieniu?

IRONBOUND. Za torami, za lasem to spektakl wyreżyserowany przez Grzegorza Chrapkiewicza, któremu podczas pracy pomagali m.in. Anna Skupień i Katarzyna Szczurowska (scenografia), Piotr Łabonarski (muzyka) oraz Piotr Pawlik (reżyser światła). Jeśli zaś chodzi o obsadę aktorską, poza wspomnianą Ewą Bułhak, tworzą ją: Karol Pocheć (Tommy), Marcin Przybylski (Maks), Henryk Simon (Vic) oraz Paweł Paprocki. Zdecydowanie warto sprawdzić więc, jak poradzili sobie z udźwignięciem ciężaru w postaci zagrania w sztuce na podstawie niesłychanie popularnej obecnie Martyny Majok.