„Faworyta” to najbardziej obiecująca premiera tego sezonu. Zdobywczyni 10 nominacji do Oscara pokazała, że była to zasłużona praca. Historia opowiada o niezwykłej obłudzie dworu królewskiego, ale również o rozchwianiu emocjonalnym osób, będących przy władzy. Pozwala na ironiczną krytykę aparatu funkcjonowania państwa, który to śmiało można przyrównać również do naszych czasów. W brawurowej obsadzie, w świetnej technice operatorskiej oraz z niesamowitą scenografię, film pozwala na miano jednego z najlepszych produkcji roku.

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah.

Kobieta bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Sprawy państwowe i polityczne coraz bardziej zajmują Sarah, która jest zaabsorbowana sytuacją swojego męża na froncie, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

Bohaterki niczym aktorzy w greckim teatrze co chwila zakładają i zdejmują kolejne maski. Władza przechodzi z rąk do rąk, pożądanie okazuje się równie skutecznym narzędziem kontroli, jak przemoc, czułość podszyta jest groźbą. Ów gąszcz dwuznaczności dostarcza odtwórczyniom głównych ról szansę na stworzenie wyrazistych, zapadających w pamięć kreacji. W Warszawie film można zobaczyć w Multikinie Ursynów, w kinie Atlantic, w Cinema City Arkadia, Cinema City Bemowo, Cinema City Mokotów, Cinema City Sadyba, jak również w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej, w kinie Kultura, Luna oraz w kinie Wisła.