Herbatki na dzień dobry, na dobranoc, na dobry humor i wiele innych mieszanek, głównie ziołowych i owocowych, ma w swojej ofercie firma „Dary Natury” z Korycin na Podlasiu. Przez 30 lat istnienia z małej, kilkuosobowej firmy, zajmującej się pozyskiwaniem i sprzedażą ziół,  wyrosło przedsiębiorstwo podbijające polski rynek produktów ekologicznych. „Dary Natury” należą do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

„Pijalnia Ziół” na ul. Marszałkowskiej

Doskonałą wizytówką korycińskiej spółki jest warszawska „Pijalnia Ziół” u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Mokotowskiej, prawdziwa probiernia i punkt sprzedaży, a nawet edukacji.

Herbatki stanowią tylko część oferty podlaskiego producenta. Oprócz mieszanek ziołowych i owocowych „Dary Natury” wprowadziły do handlu  m.in. oleje, przetwory owocowe i warzywne, przyprawy, soki oraz syropy, kawy, a także suplementy diety. Większość oferowanych produktów uzyskała certyfikat ekologiczny, który świadczy o najwyższej jakości surowców używanych do produkcji. 

Mirosław Angielczyk z talentem do ziół

Ale ważną pasją założyciela ziołowej wytwórni Pana Mirosława Angielczyka, doktora nauk ogrodniczych, jest „ochrona zagrożonych gatunków ziół, kultywowanie tradycyjnego zielarstwa oraz wspieranie i rozwój upraw rolnictwa ekologicznego”. Między innymi dlatego powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej przy Podlaskim Ogrodzie Botanicznym. Można to uznać za kontynuację funkcjonujących już w VIII wieku ogrodów klasztornych ojców benedyktynów, ale w Korycinach w wymiarze piętnastu hektarów z półtora tysiącem roślin, wliczając w to sto gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. 

Edukowanie zwiedzających ogrody gości to rzecz szczególnie cenna, bowiem pomaga im w zrozumieniu roli ziół zarówno w fitoterapii, jak również w sztuce kulinarnej. Posiadanie wiedzy o zaletach i cennych właściwościach roślin w zdecydowanym stopniu przekonuje konsumentów do codziennego sięgania po odpowiednio dobrany napar.

Tajemnice ziołowo-owocowych torebek

Bogata oferta firmy sprawia, że każdy znajdzie w niej produkt odpowiedni dla siebie, wszystko zależy od składu. Warto zatem zajrzeć, co się kryje w tych ziołowo-owocowych torebkach. 

Witająca dzień mieszanka „Na dzień dobry” mieści w sobie energetyzującą yerba mate, czyli siłę napędzającą mieszkańców Ameryki Południowej. Zaparzone cząstki liści i łodyżek ostrokrzewu górują nad kawą, gdyż nie wypłukują magnezu, a dzięki alkaloidom purynowym mają dłuższe działanie. Do tego dodano orzeźwiającą miętę i liście mniszka, usuwającego z organizmu toksyny.

Z kolei w żegnającej dzień kompozycji „Na dobranoc” znalazły się zioła relaksujące i ułatwiające zasypianie, takie jak melisa, szyszki chmielu, lawenda i dobrze działające na serce owoce dzikiej róży i głogu.

Do życzeń dobrego dnia i lepszej koncentracji dołącza się rozgrzewający imbir w cennym towarzystwie owoców pigwowca, wypełnionego pektynami i witaminą C. Kompozycję „Na dzień dobry” dopełnia  trawa cytrynowa – poprawiająca pamięć i werbena cytrynowa, której przypisuje się wpływ antydepresyjny. Zostało też dodane relaksujące ziele kocimiętki, o którym się mówi, że uspokaja umysł i ciało. Zmieściły się również płatki i owoce róż, a także melisa. 

Przeciwutleniacze na patyku

W dobry nastrój wprowadzi nas „Herbatka kwiatowa na patyku”, w skład której wchodzą surowce pozyskiwane ręcznie. Aromatyczny i subtelny napar o pięknym kwiatowym wyglądzie poprawi humor, pomoże się zrelaksować, a także jest źródłem flawonoidów i antocyjanów, czyli jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy. 

A co się kryje w opakowaniu  herbatki wspomagającej utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi? Trzy składniki kojąco wpływają na pracę serca: oprócz owoców i kwiatu głogu, owoców róży, pomocne jest w tym jeszcze ziele jemioły. Uspokajająco działa waleriana, zaś liście poziomki wspierają prawidłowe krążenie krwi, a ponadto ograniczają wchłanianie złego cholesterolu (LDL).

Body Line czyli piękna sylwetka

Z herbatek funkcjonalnych  nie można pominąć „Body Line”, co się tłumaczy jako mieszanka wspomagająca kurację odchudzającą. Najwięcej w niej kłącza perzu, znanego m.in. z usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, a także z obniżania stężenia cholesterolu i lipidów w krwi. Do tego dochodzą cztery liście: wspominane już liście poziomki, liście brzozy oczyszczające organizm, liście pokrzywy przyśpieszające metabolizm i liście jeżyny w roli regulatora materii. W podobnym charakterze występują też trzy owoce: bzu, jarzębiny i jałowca. Wzmacniają działanie głównych składników. 

Twórca ekologicznych naparów z Korycin nim doszedł do imponującej liczby 200 mieszanek i naparów jednorodnych przestudiował zielniki oraz encyklopedie fitoterapii różnych szkół medycznych. 

Specjaliści branżowi mówią, że to popyt na herbatki najbardziej wpływa na rosnące obroty na herbacianym rynku. Kompozycje ziołowe i owocowe wyszły z aptek i wskoczyły na sklepowe półki, oferta wciąż rośnie, rośnie też zainteresowanie klientów. Przyciąga fitoterapia w saszetkach dla każdego, kto sięgnie po funkcjonalne napary na wzmocnienie, na dobry humor, na poprawę odporności.