Od chwili stworzenia tabletki antykoncepcyjnej dla kobiet minęło 50 lat. Statystyki wykazują, że zyskała ogromny wpływ na planowanie rodziny – stosuje ją 22% Polek, na całym świecie ok. 100 mln kobiet.
Dr n . med. Grzegorz Południewski (ginekolog, położnik):
– Pojęcie antykoncepcji awaryjnej jest mało powszechne i sprowadzane do sloganów okłamujących pacjentki – „tabletki/pigułki dzień po” oraz „tabletki aborcyjne”. Na rynku dostępna jest nowoczesna tabletka antykoncepcyjna „ella-One” przeznaczona do stosowania w nagłych wypadkach. Najwyższy czas obalić mity na jej temat, upowszechniane przez niedostatecznie wyedukowane i świadome kręgi pseudo „obrońców życia’’.
Tabletka „ella-One” nie ma działania wczesnoporonnego i nie wpływa negatywnie na zagnieżdżanie się zarodka. Jest jedyną tabletką antykoncepcji doraźnej w Europie, która może opóźnić jajeczkowanie tuż przed jego wystąpieniem (gdy ryzyko ciąży jest największe) poprzez przesunięcie momentu owulacji o 5 dni. Jest to czas, w którym plemniki tracą żywotność i nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej, aby ją zapłodnić́.
Prof. dr med. Johannes Bitzer, Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Zapobiegania Ciąży i Zdrowia Reprodukcyjnego wyraził opinię, iż wiodący preparat w segmencie antykoncepcji awaryjnej (‘’elle-One’’) działa na opóźnienie owulacji, a nie na endometrium – co było podstawą do dopuszczenia go do sprzedaży bez recepty przez EMA (Europejska Agencja Leków) ze względu na efektywność, a przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa.
„ella-One” ma bardzo korzystny profil bezpieczeństwa: zaledwie 0,02% pacjentek w Polsce zgłosiło działania niepożądane takie jak niechciana ciąża (28,4% – 23 przypadki z 81, co pokazuje, że preparat nie działa aborcyjnie), bóle głowy, nudności, bóle brzucha i bolesne okresy.
Po roku od dopuszczenia tego preparatu jako OTC w Europie, profil bezpieczeństwa ‘’elle-One’ nie uległ zmianie, co sprawdzono na badaniach ponad 7 mln. pacjentek.
Liczne badania kliniczne wykazały, że preparat nie powoduje przerwania istniejącej ciąży, co zostało potwierdzone wpisem do dokumentu Charakterystyka Produktu Leczniczego (CHPL). „ella-One” zawiera 30 mg octanu uliprystalu – hormonu sterydowego. Europejska Agencja ds. Leków (EMA) zasugerowała unikanie jakichkolwiek aluzji co do możliwości jego użycia jako środka aborcyjnego w celu uniknięcia użycia leku off-label (praktyka przepisywania pacjentom leków na schorzenia inne niż przewidziane w procesie autoryzacji rynkowej
– przyp. red.).
W 2014 roku Komisja Europejska na podstawie rekomendacji EMA zmieniła status leku na „dopuszczone do sprzedaży bez recepty”. Wg EMA tabletki mogą być „stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty”….
Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 3 (56)/2017.