W jaki sposób Borys Godunow przejął władzę nad Imperium Rosyjskim? Kto wspomagał go w walce o tron? Popełnienie jakich zbrodni musiał się dopuścić?

Choć nie był carem budzącym trwogę w sercach mieszkańców Imperium Rosyjskiego w równym stopniu, jak jego poprzednik – Fiodor I, Borys Godunow również na stałe zapisał się na kartach historii największego kraju na świecie. Niebagatelny wpływ na to miała opera autorstwa Aleksandra Puszkina, do której libretta wspaniałą muzykę skomponował Modest Musorgski. I choć do tej pory powstała niezliczona ilość spektakli opierających się na dziele wspomnianych artystów, na pewno warto po raz kolejny przypomnieć sobie losy jednego z najbardziej zapamiętanych carów w historii Rosji. Zwłaszcza, że tym razem w jego postać wciela się wybitny polski aktor, Andrzej Seweryn. Nie tylko jednak jego obecność na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana stanowi atut widowiska w reżyserii Petera Steina, dokonującego twórczej adaptacji opery Puszkina. Wspomagają go w tym m.in. tacy specjaliści od przygotowywania sztuk teatralnych, jak: Anna Maria Heinreich (kostiumy), Massimiliano Gagliardi (muzyka) czy Michał Barczak (korepetycje choreograficzne oraz wokalne).

Obsada spektaklu również zachęca do odwiedzenia teatru, ponieważ składają się na nią takie nazwiska, jak: Ewa Domańska, Filip Orliński, Marta Alaborska, Hanna Skarga oraz wiele innych cenionych w świecie artystycznym osobistości. Obecność ich wszystkich na scenie sprawia, że historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, opierająca się w głównej mierze na drodze – często po trupach – do władzy, staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Sam reżyser przedstawienia zdołał natomiast nadać romantycznemu dramatowi autorstwa rosyjskiego wieszcza odświeżoną, nowoczesną formę, odróżniającą wszystkie poprzednie sztuki oparte na dziele Puszkina od tej, którą możemy ujrzeć obecnie w Teatrze Polskim.