Kurier Warszawski http://kurier-warszawski.pl

Nestor i legenda warszawskiego dziennikarstwa, rodowity Prażanin i niezmordowany działacz na rzecz swojej dzielnicy.

Autor wysokich lotów – w przenośni i dosłownie. Przez 30 lat pracował bowiem jako dziennikarz i sprawozdawca prasy lotniczej – jest autorem ok. 500 artykułów specjalistycznych z zakresu awiacji, astronautyki i modelarstwa. Współpracował z redakcjami czasopism „Astronautyka”, „Postępy Astronomii”, „Skrzydlata Polska”,„Skrzydła i Motor”. Napisał ponad 75 książek, tłumaczył też prace o tematyce lotniczej z rosyjskiego i niemieckiego.

Był jednym z tych, którzy po wojnie reaktywowali Aeroklub Warszawski (szefował sekcji młodzieży). Prowadził teoretyczne kursy szybowcowe w Liceum im. Władysława IV.

Za swoje osiągnięcia uhonorowany został wieloma odznaczeniami i nagrodami państwowymi oraz wojskowymi, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Skrzydlatej Polski” i Dyplomem Honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 30 lat pracy dziennikarskiej.

Aktywna działalność na rzecz dzielnicy, w której się urodził i wychował, przyniosła mu mu dyplom i medal 350-lecia nadania praw miejskich Pradze. W 1998 roku Towarzystwo Przyjaciół Pragi nadało mu tytuł Prażanina Roku.

Swoje wspomnienia opublikował w książce Moja Praga – z archiwum wspomnień (Warszawa, 2015).

W 1983 roku zajął się fotografią. Prace, które dokumentują przemijający urok Starej Pragi pokazywał na wystawach „Praskie klimaty” w 1997, 1998 i 2001 roku. Brał też udział w zbiorowych wystawach organizowanych w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Galerii Sztuki Współczesnej Aktyn.

Połknął bakcyla varsavianistycznych poszukiwań mając ledwie 12 lat: przez dziurę w ziemi wpadł do lochu na Cytadeli. Dwie dekady później wydał książkę W podziemiach Warszawy

Doświadczony dziennikarz. Przez prawie pół wieku pracował  w stołecznych gazetach codziennych i tygodnikach. Napisał około dziesięciu „Expresów Reporterów” oraz pięć książek – w tym trzy o stolicy.

Odkrywał rzeczy zapomniane, albo i kompletnie nieznane (znajomi twierdzą, że przy każdej sensacji woła: „Ależ ja napisałem o tym pierwszy!”). Fakt, natrafił na resztki największego w kraju prywatnego zbioru unikalnych aut, ustalił historię kolei wiodącej do Łomianek, odkrył, że ostatni niemieckie nalot na stolicę odbył się w kwietniu 1945 roku, odnalazł  też dwa zaginione pomniki. Wśród kilku historii wstydliwych wyjawił też, która z warszawskich miejscowości nosiła dumne miano „Kaczego Dołu”.

Na łamach „Życia Warszawy” i miesięcznika „Kurier Warszawski” zamieszcza regularnie varsaviana, oparte przed wszystkim na wertowaniu starych gazet.

historyk, varsavianista, wykładowca akademicki (pracował m.in. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk im. Tadeusza Manteuffla, w latach 2010-201X był rektorem Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia, W latach 1993-1996 kierował studialno-badawczym zespołem „Warszawa XXI”).

W latach 1993-2013 prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (obecnie prezes honorowy). Był pomysłodawcą przyznawania wybitnym warszawiakom Orderu Stanisława Augusta.

Na rzecz rozwoju Warszawy działa aktywnie jako samorządowiec (burmistrz Mokotowa 1990–1992, od 1992 był radnym Ursynowa, a od 2010 przewodniczącym Rady Dzielnicy Ursynów).

 

Jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych, m.in. Warszawskie adresy Marszałka. PWN Warszawa, 1990, Bitwa Warszawska 1920 roku. Działania wojenne. Zachowane pamiętniki, PWN Warszawa 1991, I Warszawę nie od razu zbudowali, 1993 (wspólnie z B. Orłowskim); Twierdza „Warszawa”. Bellona, Warszawa 1994, Szkolnictwo dawnej Warszawy: rzecz o korelacji pomiędzy rozwojem miasta a szkolnictwem: (od połowy XVII wieku do wybuchu drugiej wojny światowej). Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, 2008. — (Biblioteka Warszawska), Warszawa – dzieje fortyfikacji, Wydawnictwo Trio, Warszawa, 2011, Ursynów wczoraj, dziś, jutro, 2014.

 

Jako publicysta prasowy współpracował z ukazującym się do 1989 roku „Tygodnikiem Stolica”, na temat spraw Ursynowa stale pisze w lokalnym periodyku „Passa”.

Z miesięcznikiem „Kurier Warszawski” związał się od początku, tj. od 2006 roku, regularnie publikując artykuły o tematyce historycznej.

historyk sztuki, varsavianistka. Przez wiele lat związana z Instytutem Historii Sztuki PAN w Warszawie, a następnie Muzeum Łazienki Królewskie.

Jest autorką  monografii warszawskich kościołów (Katedra św. Jana, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół św. Anny) i pałaców (Tyszkiewiczów, Uruskich, Raczyńskich, Potockich, Pod Czterema Wiatrami, Pałac w Jabłonnie) wydawanych w serii wydawniczej PIW. Spod jej pióra wyszły ksiażki o sztuce stolicy: Historia Warszawy XVI-XX wieku: zabytki mówią, Warszawa 1998; Historia Warszawy XVII-XX wieku: architektura i rzeźba, Warszawa 2006; interesują ją także losy polskich emigrantów w Groby polskie na cmentarzach Rzymu, Warszawa 1995; Polacy w Rzymie w wiekach XIX-XX, Warszawa 2007.

Należy do najlepszych specjalistów w zakresie rzeźby w Polsce (wyniki swoich badań zawarła w książce Rzeźbiarze warszawscy XIX wieku, Warszawa 1995, ustaliła też dorobek Czesława Makowskiego).

Z „Kurierem Warszawskim” współpracuje od 2007 roku. Swoje teksty w Kurierze Warszawskim podpisywała też: Maria Irena Marczewska i Teresa Herzug.

Radna m.st. Warszawy (działa w komisjach: Etyki (której jest przewodniczącą), Infrastruktury i Inwestycji, Ładu Przestrzennego oraz Zdrowia).

 

Z wykształcenia wędrująca humanistka – studiowała filozofię, pedagogikę i resocjalizację na UW, zwiedziła też turystykę i rekreację w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów uzupełniała swoją wiedzę na studiach podyplomowych na Wydziale Historycznym UW oraz w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Odbyła również pięcioletnie studia doktoranckie na Wydziale Pedagogicznym UW. W życiu zawodowym związana przez 5 lat z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów, a następnie (od 2007 r.) z Urzędem Dzielnicy Warszawa Ursus.

 

Kolekcjonuje powojenne warszawskie pocztówki. Prowadzi autorską stronę dostępną pod adresem: www.sheybal.pl Współpracowała z miesięcznikiem „Skarpa Warszawska”, swoje teksty zamieszcza też na portalu www.warszawa.pl . Do ekipy „Kuriera Warszawskim” dołączyła w 2014 roku.