Mieliśmy w kraju wiele firm hotelarskich z długą tradycją, chociażby ORBIS. Dzisiaj na „placu boju” pozostała jedynie GROMADA. Spółdzielnia, bo taki jest jej  statut, utworzona została w 1937 roku.
Okrętem „flagowym” GROMADY jest z pewnością  hotel „Centrum”, bardziej znany jako „Dom Chłopa” i tak nazywany przez warszawiaków.



Powstania takiej placówki w stolicy domagali się polscy rolnicy już w 1912 roku na zjeździe chłopskim. Ogłoszono wtedy ogólnokrajową zbiórkę funduszy przeznaczonych na wybudowanie prawdziwego hotelu. W okresie międzywojennym napłynęły już pierwsze darowizny, lecz hotel mógł powstać dopiero po wojnie i okupacji hitlerowskiej. Dzięki decyzji rządu w 1956 roku podjęto pierwsze prace nad zaprojektowaniem nowoczesnego obiektu – nie tylko hotelarskiego. Twórcą projektu był słynny architekt prof. Bohdan Pniewski – zwany Księciem Architektury. Był autorem między innymi pensjonatu „Patria” dla Jana Kiepury w Krynicy Górskiej, a w stolicy m.in. gmachu sądów na Lesznie czy Ministerstwa Komunikacji przy ul. Chałubińskiego. Przy projektowaniu „Domu Chłopa” Pniewski zainspirował się luksusową architekturą włoską lat 50. Dach przypomina kołyszący się na wietrze łan zboża. Jego architektura do dzisiaj uderza swoją nowoczesnością. A foyer – ze słynną przeszkloną okrągłą windą – jest jednym z piękniejszych w polskich hotelach.
Niewiele osób wie, że początkowo „Dom Chłopa” miał stanąć na Polach Mokotowskich, potem planowano wybudowanie go na miejscu, gdzie obecnie znajduje się Pałac Kultury i Nauki. Ostatecznie wybudowano go na dawnym pl. Napoleona, czyli obecnie pl. Powstańców Warszawy.
Uroczyste otwarcie hotelu nastąpiło
9 września 1961 roku. „Dom Chłopa” od samego początku był pomyślany nie tylko jako hotel, ale także jako miejsce pełniące rolę społeczną-kulturalną, dlatego utworzono bibliotekę, czytelnię, świetlicę, w …

Pełna wersja tego i pozostałych artykułów dostępna jest w papierowym wydaniu Kuriera Warszawskiego nr 1 (58)/2018.

Wiadomości i informacje z Warszawy http://kurier-warszawski.pl