Doktor Fernando Gómez Sancha, światowej sławy urolog, specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach prostaty, przeprowadzi pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia przerostu prostaty przy użyciu lasera holmowego.

Pionierskie zabiegi będą wykonywane 1 i 2 sierpnia w EMC Szpitalu św. Anny w Piasecznie.  Zoperowanych zostanie 12 mężczyzn w wieku 60-80 lat z okolic Piaseczna, Warszawy i Radomia. Na problemy z powiększoną prostatą każdy z nich cierpi od 5-10 lat, a w tym czasie byli leczeni tylko farmakologicznie. Rozpoczęcie stałej współpracy z zagranicznym ekspertem pozwoli na wykonywanie zabiegów leczenia prostaty na najwyższym światowym poziomie.

Holmowa laserowa chirurgia prostaty (HoLEP) jest minimalnie inwazyjną terapią przerośniętego gruczołu krokowego. Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

 

Dr Fernando Gómez Sancha jest kierownikiem Katedry Urologii i Chirurgii Robotycznej na ICUA – Clinica CEMTRO w Madrycie, gdzie specjalizuje się w laserowej prostatektomii za pomocą laserów GreenLight i Holmium oraz robotycznej radykalnej prostatektomii. Pracuje również w Hill Clinic (Sofia, Bułgaria). Po ukończeniu medycyny na Universidad Complutense, dr Fernando Gómez Sancha specjalizował się w chirurgii urologicznej w szpitalu Universitario de La Princesa w Madrycie, a w urologii rekonstrukcyjnej w Instytucie Urologii w Londynie u prof. A. R. Mundy. Jest współzałożycielem Instituto de Cirugía Urológica Avanzada (ICUA) w Madrycie i pionierem w fotoselektywnym odparowywaniu prostaty (PVP) Greenlight dla łagodnej hiperplastii prostaty (BPH) oraz ablacji kriochirurgicznej i HIFU na raka prostaty w Hiszpanii. Obecnie łączy pracę kliniczną z akademickimi i dydaktycznymi, aktywnie wykładając i szkoląc innych lekarzy na całym świecie.

Mocno wierzę w hiperspecjalistyczną medycynę i gdybym pewnego dnia musiał być operowany, chciałbym, aby chirurg, który ma zamiar to zrobić, doskonale wiedział, co robi i był prawdziwym ekspertem. To jest to, co sam oferuję moim pacjentom, a dodatkowo od 10 lat spędzam dużo czasu na szkoleniu innych urologów w tych technikach w szpitalach na pięciu kontynentach – mówi Sancha.

Szpital św. Anny w Piasecznie jako jedyny w Polsce stosuje metodę HoLEP jako zabieg pierwszego wyboru.  Oddział urologiczny Szpital św. Anny prowadzi leczenie w ramach NFZ i odpłatnie, a  w ramach pakietu onkologicznego wykonywana jest pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego.

Szpital św. Anny w Piasecznie od 2009 roku należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi  10 szpitali i  przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 proc. przychodów Spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Realizując usługi w ramach systemu publicznego, Grupa EMC buduje przyjazny model leczenia, dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych.

Grupa EMC Szpitale jest partnerem dla samorządów w całej Polsce. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.